Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо интеграцията на украинските бежанци е важна за Варна и региона?

Снимка: БГНЕС

За Варна и региона е важна интеграцията на украинските бежанци, които са повече, отколкото във вътрешността на страната. Няколко месеца във Варна функционираше и най-големият бежански център у нас. Докъде стигна интеграцията на украинските бежанци, в "Нашият ден“  репортерът Доротея Николова от Радио Варна разговаря с Ваня Добрева, председател на асоциация "Хипофиза", и Кремена Кунева, председател на фондация "За доброто".

Първата група от медицински специалисти от Украйна вече завърши своето обучение по български език. Присъствено са се обучавали 30 души, останалите над 100 са се включили онлайн. "Обученията са по няколко часа на ден, като преподавателите са от Медицинския университет във Варна. Първият изпит за владеене на български език беше на 14 юли. Факт са и първите успешно издържали теста. Следващите курсове са с финансовата помощ на Върховния комисариат на ООН за бежанците", казва Ваня Добрева от асоциация "Хипофиза“, която организира първото обучение. Тя допълва, че не е реално изпити да се провеждат през юли, а следващата дата е през януари.

"Имаме информация, че педиатри работят като детегледачки и хирурзи работят като градинари, медицински сестри, работят като камериерки. Въпреки че има голяма нужда от тях", казва Ваня.

Нито Общината във Варна, нито областната управа са помогнали с предоставянето на база за провеждането на курсовете, въпреки празните училища през лятната ваканция. Те също остават затворени за хората, решили да избягат от войната в Украйна и решили да се установят у нас, пояснява председателят на фондация "За доброто" Кремена Кунева.

"Едно, две или няколко НПО-та не могат да решат системни проблем по отношение на този казус, колкото и да се борим“, твърди  Кремена Кунева от фондация "За доброто“.

Остават неяснотите за настаняването на около 30 000 от общо 82 000 украинци, които са избрали да останат у нас след 31 август.

Освен в България, и в Гърция, по време на двете големи бежански вълни към Европа, бежанци са настанявани в хотели, така че политиката на страната ни към украинските бежанци не е прецедент. Това каза Ана Райкова от представителството на Международната организация по миграция (МОМ) у нас, която през 2018 г. е координирала процеса по настаняването на бежанци в хотелски бази в Гърция.

"Организацията беше съвместна между МОМ, агенциите на ООН, Министерството на миграцията на Гърция, НПО и др. и включваше и лагерите за бежанци на островите Лесбос, Самос, Хиос и Кос", посочва Райкова.

 Целия разговор с Ваня Николова, Кремена Кунева и Ана Райкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50