На утрешния 30 юни се открива 16-ото издание на “Пирин пее“. Тази година съборът отбелязва 60 години от първото си издание.
ХVI събор на народното творчество "Пирин пее“ 2022 г. ще премине под патронажа на президента на Република България Румен Радев и ще се проведе на 30 и 31 юли 2022 г. в местността Предел.
Тази година “Пирин пее“ събира над 1500 участници от всички общини на територията на област Благоевград, както и гости от цяла България.
“Пирин пее“ се провежда всяка четна година, в края на месец юли или началото на месец август (събота и неделя). Хиляди самодейци представят неподправената хубост на народното творчество, обагрят планината с цветовете на носиите и огласят Пределските ливади, а стотици хиляди любители на фолклора от България и чужбина посещават традиционно събора.
Съборът „Пирин пее” не е фестивал, а движение за издирване, съхранение и популяризиране на изворни народни песни и традиции, подчертават от журито. Той е поредица от местни и общински празници на народното изкуство, изучаване на фолклора и етнографска образност.
На концертите се представят образци на народната песен, танц, обреди, занаяти, народен инструментариум, удивителните костюми и накити, везмо и шевици, религиозно-езическите вярвания и ритуали, цялата календарно-обредна система. Началото е поставено през 1962 г. и до 1985 г. се провежда на всеки пет години. През 1985 г. тази забележителна проява на автентичните фолклорни традиции на Пирин е преустановена.
След 12 години Съборът на народното творчество „Пирин пее” успешно е възстановен и заявява своето присъствие в културния живот на България и Пирин, заявява и своето намерение да насърчи и да запази уникалното фолклорно наследство на Югозападна България.
Фолклористът Костадин Динчев е свързан с “Пирин пее“ от самото му създаване като член на журито:
“Това беше едно движение за издирване, съхранение и популяризиране на фолклорното наследство. Търсеха се всички онези корени, те бяха заложени в родовите срещи, които се правеха и се стремяхме към някаква обществена изява“, разказва той.
Чуйте разговора в звуковия файл и запис от Златния фонд на БНР.
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg