Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завистта и клеветата

Снимка: bogonosci.bg

В евангелското четиво от седмата неделя след Петдесетница Христос излекува двама слепци и един обхванат от бяс ням човек. За Синът Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите - учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на бесовския княз.

Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, като често показва, че истинският носител на болестта е греха. В случая болестта на фарисеите е завистта - оръжието им е клеветата. Не само любителите на операта познават арията на клеветата от "Севилския бръснар" на Росини. Не сме ли днес свидетели на множество клеветнически похвати и слухове? Да! Клеветата е сестра на подлостта.

Заблудата със своята не обективна полуистина нанася значително по-големи вреди от самото изкушение да вършиш лошо. Иисус ни дава идеален пример как да постъпваме с клеветниците, като продължава да проповядва благовестието Си по градове и села. Заедно с доц. Калин Михайлов, преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски", литературен критик и поет разговаряме за завистта и клеветата и за хората на словото, по повод отминалия празник на св. Седмочисленици.




Християнска поезия
Стихотворението "Ти, който бдиш от небесата…" от Пенчо Славейков в изпълнение на актьора Ириней Константинов


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Международен ден на слепите, или за вдъхновението зад фондация "Очи на 4 лапи"

На днешния 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора – ден, посветен на разбирането на предизвикателствата, пред които са изправени хората със зрителни увреждания в своето ежедневие. На този ден отдаваме внимание не само на трудностите, но и на силата и постиженията на онези, които преодоляват тези препятствия. Днес ви..

обновено на 13.11.24 в 12:23

След Световния ден на радиологията – новостите в специалността

8 ноември беше Световният ден на радиологията, в който чества епохалното откритие на германския учен Вилхелм Конрад Рьонтген, документирал електромагнитното излъчване през 1895 година. За новостите в специалността, навлизането на изкуствения интелект и нуждата от постоянно обучение и надграждане на професионалните качества на специалистите в..

публикувано на 13.11.24 в 12:18

Здравните рискове от замърсяването на въздуха

Здравните рискове от замърсяването на въздуха – интервю в Lege Artis с пулмолога д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение "Въздух за здраве". Няма орган или система на човешкото тяло, която да не се повлиява от качеството на въздуха. Човек вдишва 16 пъти на минута, затова мръсният въздух е най-големият риск за нашето здраве ...

публикувано на 13.11.24 в 11:49

Плурализъм и патриотизъм: Пресечни точки или ново разделение?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище". Разговорът започна с обсъждане на..

публикувано на 13.11.24 в 11:45