Романът "Годината на нашата любов“ на една от най-влиятелните италиански авторки – Катерина Бонвичини, е една необикновена история за приятелство и любов. Този богат, вдъхновяващ роман проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година, през съдбата на двама души от различни обществени прослойки. Това са героите – Валерио и Оливия, които израстат заедно в разкошната вила на семейство Морганти в Болония, стават неразделни приятели, въпреки че идват от много различни светове: Оливия, дъщерята на Морганти, е наследница на голямо индустриално богатство, докато Валерио е син на техните градинар и камериерка. Встрани от опасностите, бушуващи в нестабилната Италия през 70-те години на миналия век, двамата споделят първата си невинна целувка на пет години, което предвещава началото на дълга връзка, продължила десетилетия, споделя преводачката на книгата – Ваня Георгиева:
"Съдбите на героите се преплитат, защото първоначално живеят под един и същи покрив, но после пътищата им се разделят. На фона на един период, богат на исторически и политически събития, се развива и тази история. Героите са подбрани много сполучливо. Италия преживява големи трагедии в тези периоди. Това са едни така наречени "оловни години", защото Италия преживява големи трагедии, загиват много хора. Най-големият атентат е в Болоня.
Двамата герои произхождат от две коренно различни семейства, но въпреки всичко тези две деца си играят заедно и тяхната детска привързаност, се превръща в една много чиста и истинска любов като чувство, но за съжаление тя е невъзможна, както повечето ни познати любовни истории. Дават си първата целувка на 5 години, но малко след това си дават и първото "сбогом". Преживяват много тежко раздялата си. Повратна година е 2011 година, когато семейството на Оливия преживява трагедия, семейството запада. Валерио се връща във вилата, в която е израснал, в друга роля, но изплуват всичките му спомени. Всичко му минава през главата. Започва да обича Оливия по нов начин, сякаш той осъзнава, че никога не може да бъде с нея, но винаги ще я обича."
Книгата "Годината на нашата любов" съчетава исторически факти и фикция. Романът проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година. Сюжетът е разделен на 5 части, които са хронологично подредени. Това е една история и за израстването – за успеха на едно момче от работническата класа до върховете на неговото развитие в бизнеса. Една фраза от финала на книгата гласи "Има периоди от живота на всеки човек, които не могат да бъдат заличени от съзнанието му. Точно тази година… точно тези месеци… точно тези места… вече знаеш, че ще ги носиш винаги в паметта си".
Писателката Катерина Бонвичини е определяна като най-значимите автори на Италия, пише с хумор, остроумие и деликатност. Тя разделя времето си между Рим и Милано. Има диплома по модерна литература от университета в Болоня. За романа си L'equilibrio degli squali (2008) печели Premio Rapallo, Premio Fregene и Premio Frignano в Италия и Grand Prix de l'Héroïne Madame Figaro във Франция. Следват книгите Il sorriso lento (2010), "Годината на нашата любов" (2014), Tutte le donne di (2016) и Fancy Red (2018), които са преведени в няколко страни и я нареждат сред най-значимите съвременни автори в Италия.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg