Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то диалектическа поведенческа терапия и как помага за справяне със стреса

д-р Вилияна Малева
Снимка: личен архив

Как съчетаването на "западните" научни постижения в сферата на психологията с източните древни познания за енергетиката на ума и тялото може да помогне на съвременния човек да се справи с емоциите си и нелеките предизвикателства на ежедневието?

Д-р Вилияна Малева завършва бакалавърска степен Juniata College, Pennsylvania, докторантура по Клинична психология с пълна стипендия – Hofstra University, New York, университет с дълбоки корени в когнитивно-поведенческата терапия и следдокторантура – Rhode Island Hospital, Brown University, Rhode Island (част от Бръшляновата лига).

Въпреки очертаваща се успешна кариера зад Океана, тя избира да се върне в България и да практикува като психотерапевт в София вече повече от 5 години. Извършва индивидуална психотерапия за тревожни разстройства, депресия и гранично характерово разстройство (BPD), както и други психологически проблеми. 

Д-р Малева предлага само научно-базирани видове терапия, по-конкретно Dialectical Behavior Therapy (DBT), включително DBT групи, Acceptance and Commitment Therapy (ACT), Parent-Child Interaction Therapy и курс за намаляване на стреса Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR). Всички тези видове терапия са когнитивно-поведенческа терапия (Cognitive Behavioral Therapy).

Едно от предпочитаните от нея техники, която смята за изключително успешна, е диалектическата поведенческа терапия. Тя комбинира в себе си когнитивно-поведенчески техники за регулиране на емоцията и концепциите за толерантност към стреса, като заимствала голяма част от техниките си от будистка медитативна практика. 

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30
 Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени?  Това е частният случай на колегата журналист  Оля Ал Ахмед , която..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

"24 часа" награждава лидерите в образованието с "Академични оскари"

Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..

обновено на 17.01.25 в 12:24
Стамен Карамфилов

Стамен Карамфилов: Родопският художник, който преоткри красотата през допира

Тридесетата годишнина от създаването на селската художествена галерия в родопското село Павелско стана повод за поглед назад към творческия път на Стамен Карамфилов – единственият незрящ художник в България. Неговата история е не само вдъхновяваща, но и силно символична, показвайки как загубата на зрение може да отвори нови врати към изкуството и..

публикувано на 17.01.25 в 11:22