Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 460

Телепортации из театралните пространства

В епизод 460 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния изследовател и теоретик проф. Камелия Николова, преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов".

Впрочем проф. Николова преподава история на европейския театър в Националната академия за театрално и филмово изкуство, но и театрознание в Института за изследване на изкуствата към БАН. Научните ѝ изследвания се разпростират още като член на Международната организация за европейска драма "The Fence" (от 2003), член на Комисията за публикации и комуникации (PCC) на OISTAT и на Международната асоциация на театралните критици IATC (от 1999). Тя е гост професор по история на драмата и театъра в НХА "Николай Павлович", в Нов български университет, Литовската академия за музика, кино и театър и други университети.

Но и това не е всичко. Според творческата ѝ биография, тя е театрален редактор в седмичника "Литературен вестник" (от 1997). Редактор в сп. "Homo Ludens" (от 2000), сп. "European Journal of Arts Education" (1999 – 2001), сп. "Следва" (от 2000), главен редактор на Годишник на НАТФИЗ (от 2001) и заместник-главен редактор на сп. "Проблеми на изкуството" (от 2007). Член е на международния организационен комитет на ежегодния международен научен форум "Изкуствоведски четения/Art Readings" на Института за изследване на изкуствата към БАН. Участник в научноизследователски проекти и научни конференции в България, Обединеното кралство, САЩ, Полша, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Франция, Германия.

Камелия Николова е автор на десет самостоятелни книги, редица колективни томове, както и на много студии и статии в областта на историята на българския и европейския театър, теорията на драмата и представлението, съвременното театрално развитие и сравнителните и интердисциплинарните театрални изследвания. Особено известни сред тях са монографиите ѝ "Другото име на модерния театър" (1995), "Експресионистичният театър и езикът на тялото" (2000) и "Българският театър след 1989 и новата британска драма".

Напълно естествено, за своите изследователски трудове проф. Николова е 6-кратен носител на наградата "Икар", на наградите "Аскеер" и "Златен век". Поредното отличие за театралния търсач е наградата "Икар" 2022 в категория "Критичен текст" за академичното издание "Режисьорите в европейския театър".

Именно човекът с тази визитка води днес публиката на "Трамвай по желание" в едно увлекателно пътешествие из различни кътчета на театралното пространство.

Снимка – Калина Станева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30