Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 460

Телепортации из театралните пространства

В епизод 460 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния изследовател и теоретик проф. Камелия Николова, преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов".

Впрочем проф. Николова преподава история на европейския театър в Националната академия за театрално и филмово изкуство, но и театрознание в Института за изследване на изкуствата към БАН. Научните ѝ изследвания се разпростират още като член на Международната организация за европейска драма "The Fence" (от 2003), член на Комисията за публикации и комуникации (PCC) на OISTAT и на Международната асоциация на театралните критици IATC (от 1999). Тя е гост професор по история на драмата и театъра в НХА "Николай Павлович", в Нов български университет, Литовската академия за музика, кино и театър и други университети.

Но и това не е всичко. Според творческата ѝ биография, тя е театрален редактор в седмичника "Литературен вестник" (от 1997). Редактор в сп. "Homo Ludens" (от 2000), сп. "European Journal of Arts Education" (1999 – 2001), сп. "Следва" (от 2000), главен редактор на Годишник на НАТФИЗ (от 2001) и заместник-главен редактор на сп. "Проблеми на изкуството" (от 2007). Член е на международния организационен комитет на ежегодния международен научен форум "Изкуствоведски четения/Art Readings" на Института за изследване на изкуствата към БАН. Участник в научноизследователски проекти и научни конференции в България, Обединеното кралство, САЩ, Полша, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Франция, Германия.

Камелия Николова е автор на десет самостоятелни книги, редица колективни томове, както и на много студии и статии в областта на историята на българския и европейския театър, теорията на драмата и представлението, съвременното театрално развитие и сравнителните и интердисциплинарните театрални изследвания. Особено известни сред тях са монографиите ѝ "Другото име на модерния театър" (1995), "Експресионистичният театър и езикът на тялото" (2000) и "Българският театър след 1989 и новата британска драма".

Напълно естествено, за своите изследователски трудове проф. Николова е 6-кратен носител на наградата "Икар", на наградите "Аскеер" и "Златен век". Поредното отличие за театралния търсач е наградата "Икар" 2022 в категория "Критичен текст" за академичното издание "Режисьорите в европейския театър".

Именно човекът с тази визитка води днес публиката на "Трамвай по желание" в едно увлекателно пътешествие из различни кътчета на театралното пространство.

Снимка – Калина Станева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49