Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Летните семинари по български език на Софийския, Великотърновския и Югозападния университет

Снимка: uni-sofia.bg

Когато полезното е приятно, то е многократно по-полезно. Това е подходящият надслов за равносметката от поредното лято, в което големите ни държавни университети организираха международни летни семинари по български език и култура. Така те печелят приятели на страната и езика ни и дават възможност на чуждестранни студенти, преподаватели, преводачи и други заинтересувани да опреснят познанията си в автентична езикова среда. За съжаление войната в Украйна засегна и тази мирна и хуманна дейност.

Югозападният университет трябваше да отмени възстановения преди 5 години летен семинар, тъй като група курсисти от Украйна не можаха да дойдат, споделя проф. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет. Тя е убедена, че за българистиката в чужбина и за поддържането на интереса към езика, културата и историята на страната ни трябва да се полагат системни грижи и отчита някои положителни стъпки, предприети от държавата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Софийският университет има най-дългогодишна традиция в организирането на летен семинар за чужденци. Тази година той е 59-и по ред (заради едното пропуснато поради пандемията лято). Интересът е стабилен, както и тенденцията да се събират хора с различни интереси и степен на владеене на езика. Проф. Панайот Карагьозов, дългогодишен директор на Летния семинар, ни запознава с трима от курсистите. Георгиос Папастоянидис е от Солун и има професионални и емоционални мотиви да опознае България, езика и историята ни, в която намира много общи неща с гръцката. Роман Сахаров е от Русия, но е студент в Полша и се интересува от езика на съвременните медии. Лех Церам е поляк, студент в Лодзкия университет, с българския се справя толкова добре, че не се бои да се впусне в дебрите на родния хип-хоп.

Целия разговор с проф. Карагьозов, Георгиос Папастоянидис, Роман Сахаров и Лех Церам можете да чуете в звуковия файл.

По традиция Великотърновският университет събира най-много курсисти в Международния летен семинар по български език и култура. Тази година те бяха 78 от 24 държави. Доц. Валерия Тодорова, зам.-директор на семинара, разказва как са организирани заниманията за групите с различно равнище на езика и за богатата културна програма, включваща занимания по български фолклор и посещения на интересни и красиви места. Карим Абделати е археолог от Египет, в България намира интересни обекти, но и самата ни страна му харесва много.

Разговора с  доц. Валерия Тодорова и Карим Абделати можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – СУ "Св. Кл. Охридски"


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11
Връчване на златен медал на Васил Желински и купа за 2-ро място в Националната студентска олимпиада по математика през 2022 г.

Еврика! Успешни българи: Васил Желински

Васил Желински има талант да обяснява как функционират сложните неща. Той може да представи проблеми на информатиката и математиката по достъпен начин – така казват за него всичките му близки хора. Самият той оценява високо добрите учители, които е имал, но и не пести критики към онези учители, които не обичат професията си, и казва, че е по-добре без..

публикувано на 23.09.24 в 17:05

Светослав Цветков за "пиратството" и любовта към морето

Светослав Цветков или, както е по-известен сред своите познати и приятели, Бай Слави е незрящ ветроходец, моряк, "пират" и мечтател. Любовта му към морето е нестихваща като морските вълни. След като загубва зрението си решава да възроди идеята за създаване на Клуб за гребане, ветроходство и воден туризъм на хора с нарушено зрение "Пасат". Увлича..

публикувано на 21.09.24 в 18:39