Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вещите разказват за началото на войната в Украйна

Снимка: Мариана Ганчева

Какво са взели от вкъщи 14 украинки, които е трябвало да напуснат домовете си в началото на войната? Какво разказват вещите за нашите ценности, за нашия страх, за нашия живот? Такива въпроси задава документалистката Анна Стоева, която показа изложбата "Парченца от вкъщи" вече на две места в София, а предстоят и още нейни представяния.

В отворени куфари могат да се видят не само фотографии на вещите, които бягащите от войната са взели със себе си, но и да се прочете историята им, разказана от първо лице.


"Голямата цел на изложбата е свързването ни чрез предметите, казва Анна Стоева – на нас, като домакини, и на украинците, които дойдоха. Като чуеш думата "бежанец", това те отдръпва, но когато разбереш историята на Олга, примерно – малките епизоди ни помагат да се поставим на мястото на хората, които бягат. По принцип вещите много ме привличат, казва още тя. Виждам в тях много истории. Всички в къщите си имаме подобни неща, веднага се оглеждаме в собствения си дом и започваме да се чудим. Иска ми се да напомня с тази изложба, че тук има конкретни хора, които са получили много помощ от българите досега, но вече е ясно, че те са тук за по-дълго и ще се нуждаят от още емпатия."


Изложбата се организира с подкрепата на Българския хелзинкски комитет и Българския фонд за жените.

Чуйте още от историите, събрани от Анна Стоева, в "Какво се случва".


Снимки: Мариана Ганчева, ФС на Българския хелзинкски комитет


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Искри" стартира за поредна година

Даваме поле на децата да творят! За поредна година програма "Христо Ботев" на Българското национално радио организира конкурс за детско литературно творчество. Програмата ще проведе конкурса за 42- ри път "Искри". През годините той се е утвърдил като най-старият и авторитетен конкурс у нас за литературни произведения, написани от деца...

публикувано на 11.02.25 в 11:04

"Терапията": страхът е там, където са желанията ни

Колко силно говорят страховете ни и колко раним е вътрешният ни свят? До какво може да ни доведе критиката и възможността да бъдем видени, но не и оценени? Да бъде разбран ли е това, което човекът най-силно желае? А ако е артист – това желание засилва ли се? Има ли въпроси – има и кой да предизвика размисъл върху тях. Новият български филм..

публикувано на 11.02.25 в 10:35

Пиесата "Швейцария" за първи път на българска сцена

Най-новото заглавие в репертоара на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Швейцария" от Джоана Мъри-Смит. Този текст на авторката се поставя за първи път на българска сцена. "Пиесата ни среща с Патриша Хайсмит, когато тя вече живее като отшелник в алпийската страна и няма намерение да публикува повече романи. В дома ѝ пристига енигматичен..

публикувано на 11.02.25 в 08:55

София посреща най-доброто от италианското планинарско кино

За поредна година София посреща най-доброто от италианското планинарско кино. Очакват ни три филмови вечери – 11, 12 и 13 февруари – с традиционната кинопанорама "Истории от планината", всеки ден от 19:00 часа в Дом на киното.  Селекцията включва 12 италиански филма – едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и..

публикувано на 11.02.25 в 08:35
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30