Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неоекспресионизмът на Жан-Мишел Баския – символи и знаци

Снимка: albertina.at

"За символите и знаците" е първата цялостна музейна ретроспекция, която показва изключителното творчество на Жан-Мишел Баския във виенския музей "Албертина" от 9 септември 2022 г. до 8 януари 2023 г. Изложбата включва 50 произведения на "гениалното дете" на неоекспресионизма, които предоставят прозрения за уникалния визуален език на Баския, като същевременно дешифрира съдържанието на неговите артистични идеи.


Със своите символично заредени, сложни произведения Жан-Мишел Баския променя света на изкуството през 80-те години на XX век, като комбинира различни артистични жанрове и стилове. Три десетилетия след преждевременната му смърт работите на художника остават актуални и носят политически послания, атакуващи расизма, социалната несправедливост и потребителския капитализъм.

Роден през 1960 г. в Бруклин, баща му е от Хаити, а майка му – от Пуерто Рико. Говори английски, френски, испански и хаитянски и това е причината изкуството му да е като поезия, а платната му да са изпълнени с най-различни думи и изрази на различни езици. 

Жан-Мишел Баския рисува върху каквото намери – стари прозорци, мивки, врати, като ги минава с матова база и рисува. Сравняват го с Пикасо, защото отказва да твори по обичайния начин, а избира да изобразява живота такъв, какъвто е. 

Картините му са цветни, хаотични, ярки. Създават усещане за трескавост, търсене, но в същото време – за откритост и непосредственост. В тях може да се открие търсене на идентичността с множество препратки към културното наследство на художника. Съдържат множество графични паралели към творчеството на големите майстори, с които той е добре запознат, в съчетание с популярната култура. В тях се преплитат авангардната естетика на бийт-бопа, пънка, анимации, рекламни изображения, поезия. 

Само за няколко години Жан-Мишел Баския се превръща от рисуващ графити по стените на Манхатън, Ню Йорк, в едно от водещите лица на артистичния свят. 

Срещата с големия Анди Уорхол променя живота на младия творец. Двамата остават най-добри приятели, като дори живеят заедно. Стават и партньори в изкуството. Жан-Мишел добива популярност, като работи над картините си, облечен в костюми "Армани", след което се появява публично в омазаните с боя луксозни облекла.

Снимки: albertina.at
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15

Петя Кокудева и 19 вълнуващи истории на деца бежанци

Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..

публикувано на 27.11.24 в 10:11

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти, са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира, без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15