Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Летни вечери с музика от жени композитори

Снимка: Pixabay

Лятната концертна версия на предаването "Контемпо" е посветена на творчеството на жени композитори. Ще прозвучат произведения от Грейс Еванджелин Мейсън, Елизабет Огонек, Диана Со, Мирела Ивичевич, Александра Грика, Сара Немцов и Унсук Чин.

Грейс Еванджелин Мейсън е родена в Обединеното кралство, и е носител на множество награди.
Премиерата на "The imagined forest" се състои на 5 септември 2021 година в Роял Албърт хол в изпълнение на Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул заедно с новоназначения главен диригент на състава Доминго Хиндоян. Разпознавайки гората като ефирна и неосезаема, Мейсън я представя като интимна и същевременно сюрреалистична. Творбата е вдъхновена от работата на Клара Селест Бьорш и е поръчана за отбелязване на годишнината на Роял Албърт Хол.
"The imagined forest" ще прозвучи в изпълнение на Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул с диригент Доминго Хиндоян.

Елизабет Огонек е американска композиторка, която живее и работи в Ню Йорк. Някои от най-големите и творби са "Като птици" и "Сън и безпаметност", камерен концерт за цигулка "In Silence", оркестрова творба "All These Lighted Things", творба за дванадесет изпълнителя "The Water Cantos". Работи с много оркестри – Лондонския симфоничен оркестър, Кралският филхармоничен оркестър, Чикагският граждански оркестър, Оркестърът на американските композитори и Фестивалният оркестър на Музикалната академия на Запада.

Cloudline, описана като "лирична буря", е създадена по време на пандемията и е колекция от половинчати мисли и несвързани фрази, смесени по необичаен начин. С това композиторката подчертава необичайното изживяване по това време. Друго вдъхновение и служат движещи се облаци в небето, произведения за облаците в различни жанрове в изкуството, както и художественото творчество на Джорджа О‘Кийф. Авторката споделя, че включва необичайни инструменти в оркестъра – комбинация от неакордирано пиано, арфа и маримба, която се появява в средата на произведението.
Ще чуете произведението Cloudine на Елизабет Огонек, в изпълнение на Националният оркестър на Уелс с диригент Райън Банкрофт.

Диана Со е родом от Сингапур, но работи в Париж. Печелила е множество международни награди. Сред проектите ѝ са първата ѝ опера "Трагични начини да убиеш жена", вдъхновена от едноименния роман на Никол Лоро; операта Carmen Cour d'assises, инструментални пиеси за ансамбъла на Шалфелд за сингапурския ансамбъл Еквилибриум, вокални и образователни пиеси.

"Tu est magique" е творба за женски младежки хор, а съставът е от хоровото училище на Радио Франция с диригент Софи Жанин. Това произведение е колекция от 7 кратки пиеси. Изпълненият текст може да звучи като комбинация от безсмислени срички, но всъщност сричките са думи от стихотворение, преведени на различни езици – от китайски до финландски, хърватски и други, и са подбрани заради техните звукови качества. Всяка част е своеобразна медитация/заклинание, базирано на фраза или ключова дума от стихотворението. Текстът говори за свобода и смелост да не се срамуваме от това, което сме.

Мирела Ивичевич е родена в Сплит, Хърватия и работи във Виена. От 2010 г. е ко-куратор и продуцент на Dani Nove Glazbe Split – фестивал за съвременна музика и свързани с нея форми на изкуство в Сплит, Хърватия. Съосновател и член на Black Page Orchestra, виенски ансамбъл за радикална и безкомпромисна музика от съвремието.

Творбата на Мирела Ивичевич Heart Core е написана за специалния инструментариум на ансамбъл LUX:NM. Английското заглавие "Heart Core" е причудлива игра с думата хардкор, което предполага трудно темпо в широко поле от асоциации. Мирела Ивичевич изследва динамиката на ансамбловото свирене и предоставя пространство за индивидуални инструменти, които да отговарят на различни ситуации. "Името на произведението – Heart Core, обозначава фокуса на моя интерес към процеса на композиране, а именно как и по какъв начин тези инструментите могат да се срещнат по средата, да се срещнат по средата на пътя."

Александра Грика е родена през 1977 г. във Варшава и е един от най-индивидуалните и уникални полски композитори. Нейната музика е силно повлияна от интереса ѝ към научните трудове на квантовата физика, литературата и научната фантастика. Творби на Грика са представяни в Полша, Германия, Холандия и Великобритания, Люксембург, САЩ, Франция, Италия, Украйна, на фестивали като Варшавска есен, Фестивал на премиерите в Катовице, Sacrum Profanum и Аудиоизкуство в Краков, Musica Polonica Nova във Вроцлав.

Emptyloop за струнен квартет, поръчка от Варшавската есен е пиеса за трудностите в речевото общуване между хората, които могат да бъдат резултат от: "Принуденото чувство да изразяваме мнение, независимо дали сме запознати с темата тема, както и ендогенни или придобити разстройства, като афазия и други."
Emptyloop за струнен квартет от Александра Грика ще прозвучи в изпълнение на квартет Жак.

Сара Немцов е родена в Германия и е носител на многобройни стипендии и награди, включително наградата за композиция Бузони на Берлинската академията на изкуствата, наградата за немски музикални автори на Германската асоциация за права на изпълнение и международната награда "Рикордилаб" за композиция. Нейният каталог включва повече от 100 произведения от почти всички жанрове.

"Тиккун" се отнася до еврейска дума. Немцов обяснява произхода на заглавието по следния начин: Tikkunolam означава "изцеление" или "поправяне на света" и се счита за важен етичен принцип в юдаизма като основна задача на човека: той трябва да допринесе за подобряване на състоянието на света. Немцов също събира различни звуци в музиката си и обяснява за внушителните първоначални мерки: "Струнните започват произведението само с движение на пръстите по грифа – малко, едва доловим шум, въображаем звук, като накрая се добавя лъкът". Изпълнението е на Ансамбъл Никел, Камерата Атамерак и ансамбъл "Вертиго".

Произведението "Subito con forza" от Унсук Чин е вдъхновено от "разговорните тетрадки" на Бетовен. Това са непопълнени тефтерчета, които Бетовен е носил със себе си в късните си години с развитието на глухотата си. Той ги е давал на приятелите и събеседниците си, те записвали тяхната част от разговорите си с него, и след това той отговарял на глас. При интервю с диригента на Шотландския Би Би Си оркестър, Дейвид Афкам, той споделя: "Това произведение е специално. Разполагаме с много цитати в произведението. Ярък пример е първият акорд – цитат от "Кориолан" – пълен с жизненост и пулс. Ще чуем и цитати от Петия клавирен концерт и Пета симфония, но всичко е в нейния композиторски език. Тя превежда тези мотиви по свой неповторим начин. Нотките, които композиторката е успяла да улови от Бетовен са пулсът, контрастът, енергията и стремежът за революция. Много е приятно да се изпълнява и е наистина едно ефектно и впечатляващо произведение."

Имате възможност да слушате всички произведения в рамките на предаването "Контемпо" в сряда на 24 август 2022 от 19.30 часа.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пол-Рони Ейнджъл

Рокендрол легендата Пол-Рони Ейнджъл за първи път в България

Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..

публикувано на 18.12.24 в 18:52
Владимир Кираджиев

Радиосимфониците изпращат 2024 година с музика на Гершуин

На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която впечатлява, интригува и стимулира въображението на слушателя. В последния си концерт за 2024 г. радиосимфониците, смесеният радиохор и четирима изявени солисти: бразилският бас Матеус Франка,..

публикувано на 17.12.24 в 11:50
Люси Дяковска

"Бяла Коледа" от Плевенската филхармония и Люси Дяковска

Плевенската филхармония и Люси Дяковска правят музикален подарък на публиката за предстоящите празници с концерта "Бяла Коледа". Програма съдържа емблематични песни за коледно-новогодишните празници от всички краища на света – Италия, Франция, Германия, Англия, Америка, България и др. Вълнуващи истории за любов и надежда, завладяващи популярни..

публикувано на 17.12.24 в 08:20

Лаура Паузини с първи концерт в България

Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със Дзукеро – еднакво силно обожаваме Джон Лий Хукър и ферментирало грозде, даже получих покана да гостувам във винарната му в Тоскана; тънък ценител съм на джаза от тази държава и в часност Стефано ди..

обновено на 16.12.24 в 13:12

Коледен дух и музикални изненади: Околосветско пътешествие с Детския радиохор

На 17 декември в Зала 3 на Националния дворец на културата Детският радиохор на БНР ще постави началото на 38-ото издание на Новогодишния музикален фестивал. Концертът, озаглавен "Свята нощ", обещава вълнуваща вечер, изпълнена с музика, емоции и празнична атмосфера. За програмата и подготовката разказа диригентът на хора, маестра Венеция..

публикувано на 16.12.24 в 11:42