В рамките на Аполония 2022 г. на 30 август 2022 г. в 18.00 ч. в двора на Художествената галерия в Созопол авторката на книгата "Монолози" Мария Касимова-Моасе ще се срещне с читатели. Нейният сборник с разкази дава глас на различни хора и характери – тийнейджъри, самотници, хора, изпаднали от обществения поглед и станали прозрачни за другите.
"Монологът не е точно жанр, но да кажем в тази форма. Защото, когато си автор на такъв монолог, ти всъщност си само проводник и това, което трябва да направиш, е да усетиш езика, средата, начина на изразяване и на усещане на другата страна и да се опиташ най-адекватно да го предадеш“, споделя Мария Касимова-Моасе.
Историите сами избират чрез кого да се разкажат. Понякога споделяме най-съкровеното на непознати. "Най-често това е провокирано от средата. Някакъв джоб в нашия живот. От някакъв процеп, в който изглежда, че няма какво да направиш, и просто говориш. Понякога тези монолози всъщност са разговори със самия себе си“, допълва авторката.
Умението да слушаш, трябва да се отглежда. Особено в работата на журналиста, а именно в това поприще през годините пребивава и Мария Касимова-Моасе.
Ето какво разказва тя в "Артефир": "Журналистът не може да промени определена ситуация. Но той може да чуе, да предаде разказа така, че другата ответна страна, от която зависи нещо, да се задейства“.
Някак не искаме да чуваме, а в същото време сякаш сме създадени да бъдем слушатели и забравяме, че понякога другият всъщност това сме ние. Ако човек чете книгата "Монолози“, в даден момент осъзнава, че е бил някъде там.
"Затова в живота търсим още един човек, с когото да живеем и да ни е близък. Имаме ден и нощ, слънце и луна, имаме небе и земя. Всички тези двойки, те неслучайно са ни дадени, за да разберем, че не сме сами“, допълва Мария Касимова-Моасе.
Думите понякога са провокаторът, който подтиква емоциите вътре в нас – и най-вече мисълта ни – да започнат да говорят.
"Хората преживяват величествени неща. Има толкова много герои между нас. Хора, които не знаем с какво са се сблъскали и как са минали през него“, твърди писателката.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg