Завръщат ли се младите българи към корените и традициите си? В навечерието на Съединението търсим отговор на въпроса – какво подбужда все повече млади хора да се обединяват около българските обичаи?
Всяка година през месец август се провежда Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна, чрез който има възможност младите да се пренесат столетия назад, да се докоснат до българските народни традиции, танци, бит и обичаи, лишавайки се от съвременните удобства и мобилни устройства.
Фестивалът е създаден е през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на НФА „Българе”.
Ивайла Морарцалиева е българка, отрасла в Германия. Работи в най-голямата авиокомпания там, пътува по целия свят, но всяка година, заедно със семейството и приятелите си, посещава Фестивала на фолклорната носия.
“Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна за мен е едно традиционно и много празнично събитие, изпълнено с много емоции. Това е празник на българската култура, както казват самите организатори - “скок назад във времето“. Връщам се почти всяка година, защото емоцията е незабравима“, казва тя и допълва:
“Този Фестивал ме кара да се чувствам горда с произхода си. За него разбрах съвсем случайно от една приятелка, която беше качила снимки във Фейсбук с носии и на мен ми стана много интересно, хареса ми и попитах къде е. Те ми разказа за Фестивала и реших от любопитство да отида с моите баби и дядовци. Така в моята фамилия това стана нещо като традиция, всички ходим заедно.“
“Харесва ми, че са забранени съвременни предмети като мобилните телефони, връщаш се във времето на старите българи. Едно от най-големите впечатления ми направи възстановката на битката на Шипка. Хората, които взимаха участие във възстановката бяха с исторически костюми, на коне, възпроизвеждаха точно военните действия и беше много завладяващо и емоционално преживяване. Другото, което ме впечатли, бяха танците, които се играха в гората и особено, когато един японец, облечен с българска носия, поведе хорото“, разказва още Морарцалиева в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Снимки: facebook/festival.jeravna
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg