Всяка година през месец август се провежда Фестивалът на фолклорната носия в Жеравна, чрез който има възможност младите да се пренесат столетия назад, да се докоснат до българските народни традиции, танци, бит и обичаи, лишавайки се от съвременните удобства и мобилни устройства.
Фестивалът е създаден е през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на НФА „Българе”.
Завръщат ли се младите българи към корените и традициите си?
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Вихра Баева, фолклорист, етнолог и културен антрополог:
“Има различни подходи към фолклора, реално и аз не съм от големите фенове на Фестивала в Жеравна, изобщо на комерсиализирането на българските традиции. Изконно те са нещо много красиво и истинско. Когато навлезе елементът на комерсиализация, недостатъчно познаване и изкривяване на дълбинния смисъл се превръща в кич. И това за хората, които се занимават професионално с етнология е трудно за преглъщане. Ние като изследователи просто трябва да регистрираме това, което се случва, но в чисто човешки план имаме своите емоции“, казва тя и допълва:
“Като алтернативен вариант съществуват съборите от типа на Копривщица. Ние като изследователи осъзнаваме, че нещата не могат да се запазят във вида, в който са били преди 100 години. Фолклорът е нещо живо, което се развива и променя във времето, но все пак има едни пластове, свързани с обичаи, облекло, начини на изпълнение, които са много ценни и си струва да се опитваме да ги съхраняваме доколкото е възможно.“
Фолклорът се мени заедно с околния свят
“От една страна е глобализацията, от друга, като противовес на нея е този стремеж към завръщане към корените, към местното, националното и локалното. Това се наблюдава в целия свят, като две тенденции, които действат в противоположни посоки. Възможно е постигането на балансът между глобалния гражданин на света и човекът, който има своите корени и идентичност. Големият проблем е, когато се стигне в крайности или пълно отричане на националното. Или пък обратно някакво вкопчване и впиване в националното.
Предизвикателствата са най-различни, но за нас винаги е интересно, защото в областта на фолклора и културните процеси, които наблюдаваме, винаги нещо се случва“, коментира още тя в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg