Талантът е истинското фамилно име на всеки човек и именно вглеждането във фамилното му талантливо име е най-доброто, което можем да направим, защото види ли се оценен – човекът добива огромна сила. Здравка Евтимова е убедена в това и го прилага. Тя проведе майсторски клас по творческо писане в рамките на 38-ите Празници на изкуствата "Аполония" и тази вечер (5 септември) ще представи курсистите си в Художествената галерия в Созопол от 18 часа, а след това и книгата си "Резерват за хора и вълци".
Гореща, пламенна – така определя тя истинската цел на работа си. За нея е важно както като автор, така и като преподавател да разпали човека и да го превърне в динамит, чийто талант има потенциала да блесне като фойерверк.
"Интересно е, че всеки един човек е много различен и това дава една богата палитра от цветове и гласове на този клас. За мен е много приятна изненада", каза Здравка Евтимова в "Артефир", като отбеляза, че точно тези таланти ѝ дават надежда.
Осем са курсистите в майсторския ѝ клас. В рамките на седмица тя им преподава опит, вдъхва им вяра в себе си и им показва лицето на думите.
Всичко започва със съвети на големите писатели – Оруел, Вонегът, Стайнбек, Хемингуей, Чехов и Мопасан – и преминава през осем типа упражнения, характерни за американските университети. Те учат студентите на това как да представят ръкописа си пред англоезичен издател, как да напишат биографията си и как – своето предложение до дадено издателство. Как да поднасят критически бележки към колега – къде да акцентират и как да изтъкнат силата на текста. Значимото тук е да не се плашат нито от критиката, нито от похвалите.
Евтимова предоставя на участниците в класа и стъпките, по които минават техните колеги в САЩ, за да изградят образ. Част от тях са четирите типа разказвателни техники, които се използват в Щатите и които показват по какъв начин се изгражда остро сюжетно произведение.
Най-същественото за Здравка Евтимова е да има практическо измерение от работата – курсистите да излязат с разказ, който тя да се опита да публикува, и той да достигне до максимален брой читатели. Както и да осъзнаят, че са неповторими.
"Това се стремя да внуша на всеки един – че техният талант е уникален. Стремя се и да открия къде този талант би дал най-силен плод", допълва още писателката.
Здравка Евтимова заговори и за уменията на младите днес да общуват с езика.
"Чуваме, да, че имало повишаване на нивото на неграмотност. Но нека да кажем, че наред с това явление има друго, диаметрално противоположно. Това са ярките и силни български таланти. Аз просто съм убедена, че България е обречена да ражда талантливи деца. И този, който спомага образователното ниво да спада и да се увеличава нивото на неграмотността, извършва огромно престъпление срещу таланта на младостта на България", твърди тя. Според нея обаче неграмотността все пак е временно явление, защото всеки знае, че е толкова по-силен, колкото е по-грамотен.
"Другото име на успеха е точно грамотност. А българинът е роден да успява, той просто така е програмиран. Ще седи малко неграмотен, но ще види, че това дълбоко го натиква в тинята. Ние не сме родени да живеем в тиня, ние сме родени, ако има тиня – да я превърнем в глина, от която да създадем нещо неповторимо, това е в нашия национален ген. Затова нека не се плашим от това временно състояние, а просто да изтъкваме, че колкото по-бързо излезем от състоянието на понижена неграмотност, толкова по-голям полет ни очаква – не само като отделен човек, а като народ, като една човешка общност, която е призвана да направи живота си много по-добър, въпреки много тежките предизвикателства пред нас."
Целия разговор със Здравка Евтимова чуйте в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg