"За четвърта поредна година ще претворим софийските улици в поетичен форум, за да разкрием културното наследство и многоликост на столицата пред разнообразна публика от цял свят, благодарение на участниците – утвърдени поети от 8 европейски държави и България, които ще пишат, превеждат и четат творбите си, посветени на София" – това съобщи в "Артефир" Теодора Станкова, основател на фондация "Софийските метафори" и директор на фестивала.
Тази година събитието, което част от културния календар на столицата, ще бъде от 23 до 26 септември. Арт директор на фестивала е поетът Иван Христов. Поетът Петър Чухов, който е инициатор на формата уъркшоп, ще бъде гост на фестивала.
Емблематичните локации, за които участниците ще пишат своите творби тази година, най-вероятно ще бъдат: църквата "СветаСофия", чешмичката с минерална вода при Централна баня (статуята на Аполон Медикус на Георги Чапкънов) и комплекс "Антична Сердика" – археологическите разкопки от Сердика, експонирани на ларгото.
Участие ще вземат поети, преводачи и културни мениджъри от Румъния, Хърватска, Турция, Черна гора, Украйна, Унгария, Чехия, Великобритания, Северна Македония и България. Специална покана за фестивала имат и ученици от специализираната литературна паралелка от частна езикова гимназия "Ерих Кестнер", София. Участниците ще проведат поетичен пленер, ще напишат, преведат и прочетат пред широката публика стихотворения, посветени на емблематични за нашата столица места. В рамките на фестивала ще бъдат обсъдени литературни платформи. Ще се представят и споделят идеи за бъдещето на литературата.
Как литературните дейности се променят във времето, как се адаптират към настоящите предизвикателства – чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с Теодора Станкова в "Артефир".
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg