Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Необходимо е легализиране на доплащанията в здравеопазването

Цените в здравеопазването спрямо останалите цени в икономиката изостават над пет пъти

| обновено на 07.09.22 в 14:15
Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

Основната цел на екипа на служебния министър на здравеопазването  д-р Асен Меджедиев  е подобряване на детското здравеопазване и остойностяване на лекарския и сестринския труд.

Как може да бъде решен един от най-големите проблеми в здравния сектор у нас,  който касае осигуряването на достойни заплати и то най-вече за медицинските сестри? Възможната формула за реализирането на тази цел коментира в "Нашият ден" Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

"Най-добрият остойностител на всеки един труд е пазарът и като продължим през територията на здравеопазването, която същност е един квази пазар, тъй като цените там са хуманно задавани, истината е  някъде по средата“, споделя експертът.

Според Аркади Шарков такава формула е нужна първо на държавата, като частичен остойностител и коплатец на здравни услуги и дейности, колко всъщност струва здравеопазването. Второ, това да бъде сигнал към българските граждани, че здравеопазването всъщност първо не е безплатно, второ то коства много пари, време и грижи, за да се поддържа населението сравнително здраво.

Несправедливостта по отношение на заплащането трябва да бъде изчистена. И част от може да бъде решена като се зададе тон за правилно остойностяване на труда. "Цените в здравеопазването спрямо останалите цени в икономиката изостават над пет пъти, т.е цените в здравеопазването не могат да догонят другите цени, които са развързани“, допълва Шарков.

Според него е необходимо да бъде изготвена формула за остойностяване на цената за производството на един лекар и съответно навлизането му в системата. В допълнение са нужни изключително добре подбрани статистически данни, които да осигурят скелета, който ще е основата за следващите няколко години при формиране  и договаряне на цени в здравеопазването.

"Легализирането  на доплащанията в здравеопазването е наложително. В момента те са легализирани частично, когато говорим да доплащане за екипи. Но легализирането за това , че човек може когато се налага да доплати в лечебно заведение първо ще осигури прозрачност и видимост на пазара", твърди експертът.

Утре предстои представянето на годишното изследване на Експертния клуб за икономика и политика  и "Тренд" за достъпа на пациентите до системата на българското здравеопазване.

Целия разговор с Аркади Шарков можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12