Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Тодоровска: За нуждата от интегрирани здравно-социални услуги в Северозападна България

Достъпни ли са информационни и комуникационни технологии за възрастните хора от Северозапада?

Д-р Надежда Тодоровска
Снимка: личен архив

През 2019 г. стартира иновативен проект “Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания“, осъществяван от Български Червен кръст в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти. 

Проектът, който ще продължи до 2023 г. позволя достъп до хората в малките населени места на нашата страна в Северозападна България, където предизвикателствата от социално-икономически и здравословен характер са много сериозни, казва в "Нашият ден" д-р Надежда Тодоровска, зам.-генерален шеф на БЧК, ръководител направление "Социално-оперативни действия" и шеф "Социално-здравна политика" в Секретариата на Националния съвет на организацията.

Целта на проекта е да се създаде дистанционен мониторинг на пациенти в Северозападна България. Това ще подобри достъпа на уязвими и самотни хора с хронични заболявания и трайни увреждания до професионални здравно-социални грижи, включително и на живеещите в отдалечени и малки населени райони.  

В момента седем центъра обгрижват над 560 потребителя  с хронични заболявания  и трайни увреждания от Враца, Криводол, Оряхово, Бяла Слатина, Монтана, Видин и Белоградчик .

"Тези хора са над 50 годишна възраст и отговарят на определени критерии и могат да бъдат обгрижвани от медицински специалисти, домашни помощници. Важно е да се добави, че за първи път се извършва телеасистенция и телекеър чрез което се следят жизнените показатели и могат да се предотвратят различни сериозни ситуации, като инсулт или инфаркт. Прави се превенция на тези животозастрашаващи състояния", допълва д-р Тодоровска.

Въведено е 24-часово наблюдение на здравословния и психосоциален статус на потребителите с цел управление на рисковете, произтичащи от самостоятелния начин на живот на възрастните хора, както и липса на адекватни медицински грижи и социални услуги в Северозападна България.

"Грижим се 560 човека, които са в собствените си домове, а нашите екипи ги посещават на място. Медицинските сестри извършват манипулации като инжекции, превръзки, съблюдаване на взимане на лекарства и всякакви други манипулации назначени от личния лекар или друг лекар- специалист, който е запознат със състоянието на конкретния човек", посочва д-р Тодоровска.

Според д-р Тодоровска проблематиката, която установяваме ще помогне за нейното решаване при въвеждането на този модел на национална база, тъй като вече е приета Националната стратегия дългосрочна грижа и този тип услуги са залегнали в нея. Важно е да се изработят правилно механизмите, правилата, протоколите на действие, нещо което предстои да се случи в рамките на 2023 г.

Повече за проекта разказва д-р Надежда Тодоровска в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26