Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години "Българско общество за проучване на 18 век"


"Дългият 18 век" е името на серия от статии на сайта на "Българското общество за проучване на 18 век", която предлага безплатен достъп до научните изследвания там. "Всеки, който проявява интерес може да си свали тази поредица и да научи много – казва доц. Д-р Надежда Александрова, преподавател в Софийския университет и Председател на Българското общество за проучване на 18 век – за европейския 18 век, за Просвещението, балканските процеси и, разбира се, за нашата българска среда, промяната на средновековното мислене и пътя към Българското възраждане. В академичната общност всеки изследовател е склонен да прави хипотези и да се опитва да ги доказва докъдето му стигат възможностите. Винаги се стремим да базираме нашите изследвания върху изворите – приписки, хроники, нова, модерна методология. Може да прозвучи даже малко екзотично, но това е академично дружество, което цели да популяризира идеите на Просвещението и да види как тези идеи се отразяват в български и балкански контекст. Много често тези идеи се процеждат през популизма, през национализма, на нас ни се ще да отидем отвъд клишето и да кажем нещата по нов начин."

"Българското общество за проучване на 18 век" се създава през 1992 година и започва с малка бележка на вратата на Университетската библиотека, поставена там от историка проф. Иван Първев. Към днешна дата 35 са националните организации, членове на Международното дружество ISECS, което има над 100-годишна история. "Приемат се и нови млади членове, а интересът в последните години се е повишил" – казва доц. Надежда Александрова – "Знанието за 18 век днес трябва да ни носи поуки- един от призивите на европейското Просвещение е за братството, за свободата, за правата на хората, които трябва да се съблюдават. Поуките от това, какво се случва когато търпението свърши, какво остава след революциите и добър похват ли са те- всички учени сме сигурни, че знанието по тези въпроси е важно".

Чуйте разговора с Надежда Александрова в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12