Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От вандализъм до изкуство" - къде е мястото на графитите?

Снимка: sofiagraffititour.com

След 9 септември идва 10 ноември. С промяната се появи нов вид улично изкуство - „графитите“. Тогава съществуващият все още мавзолей се превърна в платно на графити - творчеството, както се случи и с Берлинската стена.

В днешно време графитите са много популярни. Например композициите на Банкси се продават за милиони долари. В България може би най-известният такъв творец е Насимо. Вчера започна фестивалът за улично изкуство и графити “От вандализъм до изкуство“.

За събитието разказва в “Нашият ден“ основателят на “София графити тур“ - Цветан Бизев:

““София графити тур“ е културна организация, чиято мисия е да постави София на картата на света за улично изкуство. Правим това чрез нашите графити-обиколки, в които разказваме за този вид изкуство и показваме едни от най-добрите примери, които имаме в града. Има много нови творби, които се създават. Възможно е да не ги забелязваме във всекидневието, но те са около нас и чакат да бъдат видени.“

“От вандализъм до изкуство“

Проектът стартира миналата година с изложба на 20 артисти от България и Нидерландия, каза още Бизев.

„Тази година проектът е по-различен. Ще бъде майсторски клас с Mr. June от Нидерландия, с Музея за улично изкуство в Амстердам и Хавиер Абарка, който ще се включи онлайн. Този майсторски класове на 8 и 9 септември. Избрали сме 20 артисти от България, които ще вземат участие в него“, добави още той.

Повече за събитието чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10

"Портрети отвисоко" на Руфина Ву и Щефан Канъм

Фотографии и архитектурни планове на незаконни постройки по покривите на високите сгради в Хонконг показват в  проекта "Портрети отвисоко" Руфина Ву и Щефан Канъм. Експозицията е в столичната галерия "Синтезис".  Архитектурните планове са начертани от Руфина Ву, която е архитект, родена е в Хонконг и често превръща в изкуство собствените си наблюдения..

публикувано на 01.10.24 в 16:46

Боян Тончев и неговият "Безкраен свършек на света"

Боян Тончев е журналист, писател и сценарист. Той е възпитаник на Софийския университет, където е завършил философия. Работил е като сценарист в телевизионното предаване "Господари на ефира", бил е и редактор в "Дневник". В момента работи за "Свободна Европа". Автор е на сборниците с разкази "Безкраен свършек на света", "Животът като следобедна дрямка"..

публикувано на 01.10.24 в 16:06

Пътят на сърцето във филма "Сватба" по Николай Хайтов

Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика. Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му..

публикувано на 01.10.24 в 12:57

Пътешествие до Виена в Световния ден на кафето

През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето , мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица...

публикувано на 01.10.24 в 09:28