На 13 септември предстои премиерата на представлението "Дездемона" в драматичен театър "Стефан Киров" Сливен. Постановката е по текст на Пола Вогъл, който поставя нов поглед към Шекспировата трагедия "Отело".
В тази версия Отело не е измъчван от съмнения, а всъщност Дездемона наистина е неговият най-лош кошмар. Не само най-лошият кошмар, това е и най-желаният му блян. Онова крехко девойче от Шекспировата пиеса тук е заживяло живота на съзряваща жена, разпъната между ролите на съпругата и разглезената аристократка. Тя фриволно задоволява своите нужди, когато и както ѝ се поиска, опознавайки и най-мрачните кътчета на своите желания, разказва режисьорът Петър Денчев:
"Авторката пресъздава съвсем нова и оригинална пиеса, която третира темата за женското равноправие, женската конкуренция, за същността на жената и нейното място в един свят, изграден от мъже. Това е сюжет фокусиран върху трите женски образа от "Отело" – Дездемона, Бианка и Емилия. Имаме познанията за мъжете само чрез разказите на жените. Имаме една жена, която е решила на всяка цена да освободи себе си от тегобата да е обречена, да бъде държанка на един екзотичен мъж. Финалът на пиесата е с неясна точка, смъртта на Дездемона е извън сценичното време. Посланията са съвременни, защото пиесата е съвременна."
Как тогава да не повярваме, че Отело я удушава не заради измаменото доверие, а заради заслужените прегрешения? Това е основният въпрос, който задава представлението в адаптацията на Пола Вогъл.
Петър Денчев е български писател и театрален режисьор. Завършил е Режисура за драматичен театър в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2010 г. и магистърска програма "Театрално изкуство" през 2017 г. Доктор по театрознание от 2021 г. С романа си "Тъй, както мъж целува жена, която обича" печели конкурса за нов български роман "Развитие" през 2007 г. По-късно издава сборника с разкази "Истории в минало време" (2010, Издателство "Жанет 45") и романа "Тихото слънце" (2012, Издателство "Жанет 45"). Неговите романи "Малкият бог на земетръса" (2019, Издателство "Жанет 45") и "Превъртане" (2021, Издателство "Жанет 45") са номинирани за наградата "Хеликон" (2019, 2021). Негови произведения са превеждани на сръбски, македонски, словенски, немски, английски и фарси.
Поставял е спектакли на сцените на повечето от големите театри в България (Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", ДТ "Стоян Бъчваров" Варна, ДТ "Сава Огнянов" Русе, ДТ "Гео Милев" Стара Загора и др.). В периода 2017-2018 г. е драматург на ДТ "Стоян Бъчваров" Варна. Режисьор в трупата на ДТ "Стефан Киров"
Сливен от 2020 г. В театъра е работил върху текстове на автори като Едуард Олби, Жорди Галсеран, Сара Рул, Шекспир, Молиер. Негови спектакли са гостували на различни фестивали и форуми в Сърбия, Румъния, Косово и Черна гора.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg