След седемгодишно отсъствие от българска сцена, Александър Морфов постави в Плевенския драматично-куклен театър "Иван Радоев" пиесата на Жан Ануи, вдъхновена от прочутата трагедия на Софокъл.
Репетициите започнаха през февруари след тридневен кастинг за актьорския състав. Представлението е създадено с международен постановъчен екип и с участието на почти цялата плевенска трупа, както и с гост-актьори. В образа на Антигона се превъплъщава Милена Ерменкова, а за ролята на Креон е поканен актьорът Деян Донков. Надя Керанова е Исмена, Ованес Торосян е корифей на оркестъра, Хемон е Александър Кънев. Художници на декорите са Семьон Пастух (Русия) и Тита Димова-Вантек, пластиката е на Андреа Гаврилиу (Румъния), звукът е на Душанка Белада (Черна гора), която и асистира на Морфов. Младите китаристи Борислав Ковачев и Александър Колев посрещат зрителите с изпълнения на живо.
Премиерните представления са на 16 и 17 септември.
Следващите дати са 24 и 25 октомври.
Спектакълът "Антигона" е включен в инициативата на Плевенския театър "Пътуващ зрител" в подкрепа на културния туризъм. Тази инициатива дава възможност на зрители от цялата страна да пътуват до Плевен и да гледат спектакъла, като си закупят в пакет билет за представлението и нощувка в хотел.
На 19 септември "Антигона" ще гостува на пловдивската публика, в програмата на фестивала "Сцена на кръстопът".
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
От пролетта Драматично-кукленият театър "Иван Радоев" в Плевен ще има главен режисьор. Юрий Бутусов е едно от големите имена на европейския театър...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg