Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хасковският Каунь – вече зрял, но винаги нов

Край карикатуриста Халит Куртумуш е оживено.
Снимка: Весел Цанков

На днешно време 22 години са завидно дълголетие за културно събитие и хасковският хумористичен "Каунь фест" на 10 и 11 септември, част от празника на Хасково, доказа зрелостта си. Същевременно той демонстрира и желанието си да се обновява, което е доказателство за младежки дух.

На 10 септември в регионална библиотека “Христо Смирненски” бе открита изложбата “Обичаните”, посветена на 100-годишнината на Радой Ралин и на Доньо Донев, автор на анимационната поредица “Тримата глупаци”, но и на шаржове на сатирика. Бе показан и документален филм за двамата, създаден от националната телевизия. Според Кин Стоянов, който откри изложбата, хасковската библиотека притежава повече книги на Радой Ралин от Софийската библиотека. Популярният актьор Любен Чаталов разказа анекдотични случки от дългогодишното си сътрудничество с Доньо Донев.

Най-голямата награда от тазгодишното издание на "Каунь фест" – "Баш Каунь" беше присъдена на братя Пилеви за тяхната подкрепа към културното събитие през годините.

За първи път тази година в "Каунь фест" участваха и 11 изтъкнати карикатуристи. На 11 септември те подредиха изложба от свои творби пред драматично-куклен театър "Иван Димов" и през целия ден рисуваха шаржове на всички желаещи малки и големи хасковлии.
След гласуване с цветни камъчета от публиката наградата за карикатура на фестивала бе присъдена на турския художник Халит Куртумуш.

Наградите на „Каунь фест“

Вечерта в красивия салон на хасковския театър бяха връчени наградите за хумористични текстове. Тази година свои творби изпратиха 153 хумористи от цялата страна. Петър Краевски и Ели Видева от журито споделиха, че им е било изключително трудно кои текстове да отличат, но все пак са се спрели на няколко автори:

Наградата за епиграма на името на Петър Марев, която е предоставена от семейството му и класирана от тях, бе присъдена на Тако Рамирес от Варна.

• Първо място – Весел Цанков, хумористична проза.
• Второ място – Калин Василев, хумористична проза.
• Трето място – Николай Апостолов, хумористични стихове.


Бяха присъдени и три поощрения:
• Светлин Трендафилов, хумористичнен сценарий.
• Ангел Иванов, хумористична лингвистика.
• Томислав Димитров, 16-годишен, млад каунь.


Празникът завърши с проточили се до късно творчески разговори в неформална обстановка.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05