На днешния 20 септември ще бъде открит паметник на акад. Петко Стайнов – един от най-видните български композитори, създал знакови за националната ни култура творби.
Днес в 18.00 часа ще бъде официалното откриване на паметника на Алеята на творците в Борисовата градина. Наред с творческата си дейност, акад. Стайнов е първият председател на Дружеството на българските компонисти (композитори) ˮСъвременна музика“, основано през 1933 г., основател и пръв директор на Института за музика при БАН, основател, а от 1933 г. – дългогодишен председател на Съюза на народните хорове.
На 1 декември 2021 г. се навършиха 125 години от рождението му. По този повод в началото на миналата година беше създаден Национален инициативен комитет, ръководен от акад. Юлиан Ревалски – председател на БАН. ˮБлагодарение на тази инициатива, както и на писмата, които акад. Ревалски изпрати до различни институции, годишнината беше широко отразена и в София, и в страната, въпреки сложната пандемична ситуация.
Петко Стайнов, незрящият майстор на тоновото изкуство, е признат за един от най-видните класици на българската музикална култура, допринесъл изключително много за създаването на българския музикален стил, се посочва в мотивите към доклада. Значимата му роля се определя преди всичко от неговото самобитно творчество.
Той поставя началото на българското симфонично творчество и има основополагаща роля за формирането и за развитието на хоровото изкуство у нас. Той е основател и първи председател на Дружеството на българските компонисти, предшественик на Съюза на българските композитори. През 1941 г. е избран за академик на БАН, по негова инициатива се създава Институтът за музика към БАН. Радетел за изучаването и съхранението на българския фолклор, композиторът е и първият директор на Народната опера.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg