Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учебните програми 2022/2023 г. – какви са промените?

Янка Такева
Снимка: Ани Петрова, БНР

Какво показаха проучванията на учебния материал сред учители и деца в края на миналата учебна година? И какви са промените в учебните програми през новата учебна 2022/2023 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители:

“18 000 учители взеха отношение по това как и по какъв начин да се променят учебните програми и дисциплини. Тези предложения бяха структурирани – една част от тях се взеха предвид, друга част останаха неудовлетворени от страна на учителите понеже имаха някои предложения, които не отговаряха на нещата, свързани със знанията, уменията и компетенциите, които трябва да усвояват учениците в зависимост от етапа на образователната система.

Нашите деца са достатъчно умни и интелигенти, за да могат да се справят с някои неща, свързани с ориентирането и то не можеше да бъде премахнато от учебната програма. Има една работна група в Министерството на образованието от социалните партньори, която до края на месец октомври трябва още един път да прегледа всичките тези структурирани предложения по учебното съдържание, учебните дисциплини и съответно да излезем с окончателно решение.

Това беше лично мое предложение, защото съм дълбоко убедена, че за тези важни неща не трябва да се бърза и затова си дадохме този марш от два месеца, за да имаме възможност още един път добре да се огледат нещата, за да не се направи някаква грешка. Защото това преструктуриране на учебния материал по учебни дисциплини, ще трябва да служи по-дълго време в образователната система“, посочи още тя.

Ще доведат ли до нов формат на изпитите новите програми?

“Програмите не са коренно променени и няма да доведат до промяна на изпитното съдържание. Може би тук-там ще има малки изменения, ако част от тези попаднат в НВО или в държавните зрелостни изпити, но в горните класове предложенията са изключително малко и те са незначителни. По-скоро в прогимназиалния етап учебното съдържание ще бъде малко по-променено“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20