В търсене на чиста и достъпна енергия за човечеството – какви са възможните прототипи на електроцентрала и топлоцентрала в бъдещето? Какви са научните открития и разработки в енергийния сектор и съдбата им с днешна дата?
“Посветил съм живота си и моята научна кариера точно на реализацията на нова технология, която е абсолютно чиста и е свързана със студен ядрен синтез. Имах щастието при научните ми изследвания да извърша успешни експерименти на студен ядрен синтез“, казва в “Нашият ден“ проф. Димитър Александров, ръководител на научна лаборатория в Lakehead University в Канада.
Близо ли сме до чистата и достъпна енергия?
“Да, смея да твърдя, че се намираме точно до този праг. Експериментите бяха извършени в моята лаборатория, претендирам, че това са първите успешни експерименти в областта на студен ядрен синтез, водещи до значително отделяне на енергия за сравнително кратък период, говорим за секунди. Експериментите са повторяеми, което означава, че може да се мисли за разработването на нов енергиен източник, първоначално във вариант на прототип“, каза още проф. Александров и допълни:
“Експериментите могат да се считат за необходимата база за непосредствено развитие на нова технология за добиване на енергия, независима от изкопаеми горива. Няма въглеродни емисии, независима е и от времето. Ядрена енергия е, но не е свързана с излъчването на радиация и с натрупването на радиоактивни отпадъци, а е и евтина.
Има интерес към получените резултати, но трябва да се отчете и факторът конкуренция. Има много въпроси, които се отправят към мен по отношение на самия процес. Това е процес, който дава енергия и същите продукти, както процесите в слънцето и тези при водородната бомба, но без външна радиация. Той е абсолютно контролируем.“
Приложенията...
“Самото откритие и технология могат да се използват за разработката на енергийни източници по отношение на производството на електричество, като говорим за малки енергийни източници, които да захранват едно домакинство, което не е най-ефективният модел. По-скоро захранване на изолирано селище, което в момента използва дизелови генератори, които са неекологични. Технологията може да бъде приложена и в изграждането на големи енергийни мощности, които да бъдат включени към национална електропреносна мрежа“, каза още проф. Александров в интервю за БНР и информира:
“В момента говорим за начало на един европейски проект, където откритието ще бъде материализирано по отношение на изграждането на нов енергиен източник, като желанието ми е България да бъде входна точка към Европа в това отношение. България може да стане входна точка в Европа по отношение на разработването на нов енергиен източник“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg