Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отбелязва 114 години независимост

Д-р Светослав Живков: Независимост – сякаш в онези години политическият елит е бил по-единен

Снимка: Свобода Атанасова

22 септември 1908 година – денят, в който България обявява своята независимост с манифеста на българския княз Фердинанд, слага край на последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независимо царство, начело с коронования вече Цар Фердинанд.

Годината и датата за обявяването на независимостта на младата българска държава никак не са случайни. Българската дипломация по това време отчита благоприятна международна обстановка, а българският княз се срещнал във Виена лично с император Франц-Йозеф и поискал подкрепа от Австро-Унгария – една от Великите сили, наложили Берлинския договор.

Независимостта на България е обявена от княза в старата столица Велико Търново като знак за приемственост и почит към столицата на Второто българско царство. Но независимостта не идва само с произнасянето на един паметен царски манифест, от тук нататък следва нелекият път за международното признаване на този стремеж към държавна независимост.

“22 септември е символен ден. Факт е, че на тази дата през 1908 г. България обявява своята независимост от Османската империя, но до този символичен акт се стига постепенно“, казва в “Нашият ден“ д-р Светослав Живков, историк и преподавател в СУ “СВ. Климент Охридски“, експерт по “Изборни системи“, и допълва:

“Още в предишните години България е постигнала до голяма степен своята независимост, преди да я обяви официално. Като дело Независимостта е постижение на кабинета на Александър Малинов и Фердинанд, но заслугата тук е и на предхождащите управляващи в България – най-вече с управлението на Стамболов и Стоилов от края на ХIХ в.“.

Какво означава васална държава?

“Още в училище се учи, че това е държава, която трябва да плаща някакъв данък. Подобно нещо съществува като клауза в Берлинския договор, но тъй като сумата в него не е уточнена, впоследствие България не плаща и лев от този васален данък.

Като васална държава България няма право на пълноправни международни отношения – нямаме посланици, нямаме пълномощни министри, нямаме консули до 1908 г. Но постепенно в нарушение на Берлинския договор още Стамболов започва да изпраща български дипломатически представители в страни, които не са ни съседки. По логиката на Берлинския договор България е можела да изпрати такива дипломати единствено в съседните държави, но Стамболов започва да изпраща и в други. Впоследствие неговите наследници започват да изпращат и в Русия, Париж и Лондон. Към навечерието на Независимостта България поддържа дипломатически отношения с всички основни европейски държави, а вече и със САЩ."

Независимостта повишава самочувствието на българите и в международен, и във вътрешен план. Годините между 1908 – 1910 г. са най-успешното време за българската държава и българското общество до Първата световна война. Не ставаме много по-икономически развити, но има един много положителен тренд както в икономиката, така и в модернизацията на обществото“, посочва още д-р Живков в интервю за БНР.

Как изглежда България тогава?

“Не се наемам да твърдя дали сме били по-независими тогава от сега. Ако сме от хората, които гледат носталгично към миналото, бихме казали колко сме зле сега на фона на тогавашната ситуация в страната. И тогава има икономически и външнополитически зависимости. Сякаш в онези години политическият елит е бил по-единен“, казва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31