Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шаман бие с билки за пречистване в Еквадор

Еквадор е единствената държава в света, кръстена на географски обект – името ѝ означава Република на Екватора. И наистина той я разсича надлежно. Макар да е една от най-малките страни в Южна Америка (колкото две и половина Българии), тя е привлекателна за пътешествениците със своите тропически джунгли, 27 вулкана и колониални градове, вписани в съкровищницата на ЮНЕСКО. След този анонс напълно e разбираeмo защо собственикът на туристическа агенция Красимир Златанов се е запътил натам. Столицата Кито е на около 20 километра от Екватора, но същевременно е разположена на 2900 метра. Първия въпрос към него е – как се диша на такава височина. Оказа се, че Ла Пас, главният град на Боливия, е на още по-високо.

Преди да потегли към дивите племена в амазонската джунгла, приключенецът посетил Центъра на света, на 26 км от Кито.


Краси е имал и изключително преживяване – да храни колибри. И предостави специално за сайта на БНР видео от това вълшебство. След като чуете как живеят индианците в дебрите на еквадорската джунгла, едва ли ще повярвате, че държавата е обявена за най-добра за живеене в пенсионна възраст. Взети са предвид показатели като цени на имотите, парични средства, нужни за преживяване, климат и достъп до медицински грижи. Но не са включили и радостта от възможността да видят розови делфини. А Красимир Златанов, макар и не пенсионер, я е преживял. След разказа му за Еквадор, мечтата за тази южноамериканска страна у мен вече не тлее, а се разгаря неудържимо.


Снимки и видео: Красимир Златанов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Антонина Кардашева

Емоционалната интелигентност се унаследява и трябва да се изучава

Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и способността да изпитваш съпричастност и грижа към чувствата и емоциите на другите. Основните качества, които притежава един емоционално интелигентен човек, са: самосъзнание, самоуправление, мотивация,..

публикувано на 19.05.25 в 10:10

Проф. Кристалина Стойкова: Процесите на планетата Земя са циклични

С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..

публикувано на 18.05.25 в 10:00

Йорданка Благоева на 78 изкачи Рейнбоу маунтийн в Перу

Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..

публикувано на 17.05.25 в 16:45
Цвета Брестничка

Какво училище искаме за децата си

Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..

публикувано на 17.05.25 в 12:25
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05