Книгата на журналиста Анна Заркова "Свободни в словото" отразява 7 разследващи журналисти и техните истории. Ето какво споделя авторката за новата книга и за своя занаят в "Законът и Темида":
"Седнах да пиша тази книга от обич към моя занаят и с респект – към Асен Йорданов, Огнян Стефанов, Валя Ахчиева, Миролюба Бенатова, Генка Шекерова, Николай Стайков, Георги Тамбуев и много други журналисти. Седнах да пиша тази книга, като ми се искаше тя да се получи като едно веществено доказателство, че има журналисти, които не се предават.
Какви хора са тези, които избрах – те са забележителни водещи, репортери, редактори. Обаче най-забележителното в тях е това, което не са. Те не са някакви наемници, послушни в телевизии, сайтове и радиа. Не са някакви глашатаи, душеприказчици и метреси на тоя и на оня властник. Те правят интервюта, разследвания, а не реклами на министри и премиери. Критикуват, а не ругаят.
Разследващата журналистика е труден занаят. Разказите на героите в книгата разкриват от първо лице механизмите, чрез които цензурата в медиите се освобождава от неудобните автори на репортерски разследвания. Освобождават се от тях, когато не успяват да ги опитомят. От първо лице се разказва и как те, въпреки всичко, успяват да продължат. Даже някои с риск за живота си – да снимат филм, да пишат, да показват корумпираната власт, завладяната държава и даже купените медии с кривите им огледала.
Трудна работа е разследващата журналистика не само у нас. Но моите герои са майстори на суровото, непокорното писане и снимане, което е солта в професията на журналиста, без което тя е безвкусна. Имам предвид онова дивото, различното писане, с което имаш дързостта да крещиш. И после неведнъж плащаш за тая дързост с години.
Не мога да определя броя на купените медии в България, но със сигурност мога да кажа, че на медийния пазар прекалено често много медии предлагат един вид черен пиар, пакетиран като разследвания на известни журналисти. Тези разследвания представляват преразкази с картинки на оперативни разработки на тайните служби – наши и чужди.
Премиерата на книгата "Свободни в словото" е на 26 септември от 18.30 ч. в "Trick Taproom & Live Events"
Чуйте повече от звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg