Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители

Д-р Ерик Евтимов: За завръщането към корените или будителската мисия

Литературният език и диалектите трябва се обогатяват взаимно

Д-р Ерик Евтимов
Снимка: БНР

За завръщането към корените или будителската мисия разказват книгите "Егрекът" и "Шака ореси". В "Терра култура" преподавателят в Бернския университет д-р Ерик Евтимов, чийто живот e разделeн между България и Швейцария, споделя, че литературният език и диалектите могат взаимно да се обогатяват.

Д-р Евтимов е наследник на хазяите на Владимир Димитров-Майстора в село Раждавица и продължава да следва съхраняването на българската любов и традиции. За него е привилегия да бъде и дигитален посланик на Майстора.

"Човек, който живее в различни страни, има едно разделено виждане върху нещата,  което в много случаи е също и положително, защото дава силата и възможността  да сравнява и да търси истинските и важните неща в живота“, казва д-р Евтимов.

Добре е всеки един от нас да осъзнае, че може да бъде в ролята на будителя. За д-р Евтимов двете части от неговото съществуване са родствена връзка с Кюстендилския и с Пернишкия край. И допълва, че будителят с главно "Б“ е във всеки един от нас, защото всеки може да събере малките неща и да ги предаде на голямото общество, което би трябвало да се създава и да върви напред.


Книгата "Егрекът“ е речник с 2000 думи и изрази от южния склон на ВитошаГоворът в ежедневното битие е в основата на този речник с две хиляди думи и изрази от селата – от изворите и по двата бряга на река Струма, до полегналия в низината Перник. Хората от тези села, известни някога със своите топилни за метал, изричат думите така, сякаш изковават скъп детайл в огъня на своите самокови.

Авторът споделя, че думите, които пази от своите баби, имат изключително силно звучене за обстоятелствата, природата и насочва към хора, които може с много силен и кратък начин да бъдат описани. "Диалектът е много изконно и много силно като послание. Това е нещото, което ме накара да събирам думите, които са от пулсацията на кръвта“, твърди той.

Втората книга "Шака ореси“ или шепата орехи е полезна и днес, и утре на българина, защото съдържа готварски рецепти, носещи вкуса на миналото.

"Традиционната българска кухня, сравнявайки с другите кухни на света, се различава от бързия и много натурален начин на готвене. С продукти, които са свежи за деня, и вкус, който остава много характерен с продуктите, които се използват. Пресъздавайки ги в една книга, се получава едно митично разбиране за готвенето, като благодарност“, посочва д-р Евтимов. И допълва, че "майката, домакинята и пазителката на дома говори чрез гозбите, които приготвя за останалите членове на семейството“.

Част от заглавията на рецептите, включени в книгата, са: пържени кюфтенца по селски "Миане“, супа топчета, телешко – горски кебап, попска яхния, постна мусака. Интересни са предложенията за супи – млечна домашна чорба, чорба от три китки. Има и много десерти, както и рецепти за сладко от зелени смокини, сладко от бели череши – беловици.

Да видиш богатството на миналия свят, който може би е ключът към богатството на днес и утре на България. “Богатството е в малките неща. Ние трябва да се огледаме и да намерим малките неща, думите, спомените. Връзката с поколенията, които са били преди нас, и да им отдадем нужното уважение и да бъдем по-добри, за да създаден един по-добър свят, с който да се гордеем“, твърди д-р Евтимов.

Целия разговор с д-р Ерик Евтимов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35