Представлението "Макбет Мюе" по Шекспир на канадската трупа за куклен театър "La fille du laitier“ представя историята на войник, верен на страната си. Той среща 3 вещици на бойното поле, които му казват, че ще бъде крал. Сега Макбет и партньорката му в престъпленията – лейди Макбет, вървят по кървавия път на амбицията, силата и предателството. Макбет Мюе напълно деконструира трагедията на Шекспир и я превръща в бързо развиващо се действие. В дълбоко театрално преживяване, което използва тялото, предметите като образи и тонове изкуствена кръв. Цели сцени са редуцирани в просто един миг, а сложната и красива поезия на Шекспир е приглушена. По пътя двойката се трансформира безвъзвратно. Светът на нашия Макбет е напълно лишен от морал и мисъл. Той е толкова обсебен от действията и резултатите, към които се стреми, че сякаш човешките животи са за еднократна употреба като чаши от стиропор. А жестокостта, кръвта, останките, боклукът ще останат за бъдещите царе, разказва актрисата Мари Елен Беланж:
"Думите на Шекспир звучат толкова силно, текстът е пълен с метафори и символи, които са толкова широкоразпространени и докосващи. Открихме, че дори когато лишим нашето представление от всички глаголи, пак е много лесно да предадем силата на историята. Решихме да я предадем и репрезентираме като символ през нашите тела и чрез някои обекти, които използваме като символи. И така дори посланието е още по-силно, защото на моменти излизат и животински чувства и усещания. Това е история за магията, за кръвта, за детската смъртност. И някак естествено за нас, като трупа, е да пресъздадем това без думи. Разбира се, използваме и текста, добавили сме няколко пролога. Вмъкнали сме ги, за да обособим важността и образа на всеки в семейството.
Има много хумор в историята, въпреки че това е трагедия. Случва се на публиката, докато се смее на някакъв момент, да се замисля за него и да си каже – да, това е лудост, това е нещо глупаво. Боравим много и с тишината като символ. Например чупим яйце на сцената, преди това е тихо и след това чуваме възклицанията на публиката. Но това е силата на кукления театър и начинът, по който той може да работи с обектите. Искахме всеки да разбере историята, даже и ако не е запознат с Шекспир и Макбет, защото в крайна сметка това е история за прекаленото желание за власт и сила, за самозабравата да искаш всичко за себе си и да не оставяш нищо за другите, за желанието да убиваш всеки друг, само за да не се изпречва на пътя ти и да бъдеш на власт. Така че това послание е много лесно да се разбере и е много валидно за всяко едно време. Така че ако публиката е запозната с основния сюжет, ще хване някои от шегите и мислите, които сме закодирали като символи. Ако пък не са чели Макбет, пак ще разберат идеята.“
В Канада представлението на трупата основно е насочено към тийнейджъри. В представлението има съревнования и битки като символи и изкуствена кръв за тях, има и сексуални сцени, но са представени хумористично. Трупата "La fille du laitier" е театрална компания в Канада и типично за нея е преносима театрална сцена, доста голяма, прикрепена към камион за доставка, театърът пътува така и играе навън на различни места. "В Канада, в Монреал, не много хора посещават театрите, затова ние отиваме при тях. Понякога театърът за тях е твърде скъпо удоволствие, твърде сложен." Мари си обещава, когато е учила театралната си специалност, че наистина трябва да направи нещо, за да може театърът да достига до повече хора и това да е безплатно за тях. И това да се превърне като зависимост от храна за тях, като душевна храна. И така стига до идеята за пътуващ театър, трупата започва през 2016 година и през лятото прави много семейни представления навън. Работи и с театъра на предметите, залага повече на движения и хореография, друг път на обекти, или пък на текст.
Най-новото представление на групата се казва "Преди да стана дърво". То е за болестите при децата. Работят с метода на звуците и поезията.
Представлението беше част от 12-ото издание на Международния фестивал за уличен и куклен театър "Панаир на куклите" на Столичния куклен театър.
Чуйте интервюто с Мари Елен Беланж в звуковия файл.
Снимка – Столичен куклен театър
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg