Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерименти в полето на книгата

Зинове, комикси, арт- и фотокниги попълват нишата на независимите артистични издания. Няколко книжарници и колективи у нас поддържат тяхното съществуване и организират обществото на авторите им. Андреа Попйорданова, илюстратор и графичен дизайнер, завършила илюстрация в Единбург и магистърска степен по визуална комуникация в Кралския колеж в Лондон, е част от платформата "Тираж", която работи за популяризацията на тези експерименти в полето на книгата. 

"Този тип издания са разнообразни както с начините на създаването си, така и с финансирането си. – казва тя – Това често са картинни издания, хората, които ги правят, са разнообразни артисти-фотографи, живописци, скулптори, графични дизайнери, илюстратори. Тези издания са най-подходящият формат една идея да бъде предадена. Със сигурност хората, които ги правим обаче, имаме интерес към книгата като обект. Те могат да бъдат разпространявани пред повече хора и то не в изложбено пространство, тоест търси се различна публика. 

Освен това изданието е изцяло в ръцете на автора, то може да бъде нарисувано на ръка, но може да бъдат използвани и сложни печатни процеси" 

В платформата "Тираж" могат да се видят над 50 експериментални артиздания, които създават една обща картина на съвременните процеси в тази творческа сфера. Тиражите им обикновено са малки, затова целта на дигиталната колекцията е те да достигнат до по-широка аудитория и да се осмисли развитието на формата.

"Хартията е важна, защото, когато държим нещо в ръцете си и го прелистваме, това носи особен тип преживяване – казва Андреа Попйорданова – има интимност, която едно изображение в дигиталното пространство не може да даде."

Чуйте разговора с Андреа Попйорданова в "Какво се случва"

Снимки – ©Martin Simeonov, "Тираж"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алфред Фосколо (вляво) и Емил Янев

Рискувай и се надявай: Един живот в четири действия

В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

Блек метъл атака на Vokodlok и Nocturn в столичния клуб "При Черепите"

Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..

публикувано на 11.02.25 в 16:25
Доли Партън

Свалиха мюзикъл на Доли Партън в Операта в Манчестър

След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си.  Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..

публикувано на 11.02.25 в 15:51
Светлин Русев (1933-2018) – „Пейзаж с пране“, 1961

Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела

През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..

публикувано на 11.02.25 в 15:45

"Вечният град" на Живка Маринова в галерия "Астри"

Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече недалече от центъра, мястото е закътано сред стари фабрики и скоростни градски магистрали. Излъчва обаче уюта на провинциален квартал. Светлината и ароматът са особени; като че ли още ехтят гласовете на..

публикувано на 11.02.25 в 15:30