Изложба, посветена на 95 години от откриването на Основно училище "Неофит Рилски", е на разположение на посетителите на Националния музей на образованието в Габрово.
Неотдавна музеят направи фототипно издание на книгата "Детинска мъдрост" на Никола Живков, с чието оригинално издание разполага. С този жест към делото на първопроходеца на предучилищното образование в България се отбелязват 175 години от рождението му и 135 години от началото на българското предучилищно образование.
На 7 октомври музеят ще отбележи 140 години от началото на предучилищното образование в България с изложба под надслов "Елате да живеем за нашите деца" – думи на немския педагог Фридрих Фрьобел. Също тогава ще се проведе и обучителен семинар за учители от предучилищна и начална училищна степен за иновативен метод за работа с деца между 3 и 10 години на базата на настолни игри, с чиято помощ малките развиват качества като търпение, разбиране, концентрация, уважение към другия, спазване на правила и т.н.
За пета поредна година Националният музей на образованието съвместно с Националния център "Музейно училище" работят съвместно по програма за ползване на музеите като съвременна образователна среда, в която учители и музейни педагози да провеждат занимания с учениците.
Богатата програма на Националния музей на образованието в Габрово представя директорката на музея Любка Тинчева.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg