Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласоподаването сред най-младите отново е сравнително ниско

Яница Петкова, “Галъп“: Намаляващата избирателна активност е повод за тревога

Този път столицата беше по-активна в гласуването

Яница Петкова
Снимка: Галъп интернешънъл

“Това, което постави много неизвестни пред изборите, е именно фактът, че голяма част от хората не бяха решили за кого да гласуват, а още по-голяма част не бяха решили дали изобщо ще отидат. Това е причината, поради която картината не позволяваше максимално голяма точност. Можем да заключим, че няма изненади в резултатите от изборите. Очакваше се тази подредба“, казва в ефира на “Нашият ден“ Яница Петкова, социолог от “Галъп Интернешънъл“ и допълва:

“Има някои не толкова добри новини за нашето общество и някои поводи за тревога, като намаляващата избирателна активност. Друга важна тема е гласоподаването сред най-младите, което отново е сравнително ниско. Запазва се тенденция на нисък интерес“.

“В целия ЕС наблюдаваме една тенденция за коренно различен парламент, ако се вземат само гласовете на младите и ако се вземат гласовете на останалата част. Парламентът на младите е с водеща сила ПП, ДБ – това са партиите с най-голям младежки вот. Има силен младежки вот и сред избирателите на ИТН. Макар че тази партия срина своята подкрепа. Ако погледнем техния вот, делът на младите е доста висок“, посочва още тя.

“Има обяснение за това – от една страна, има някаква надежда за промяна. Младите са склонни да подкрепят различни нови партии. Виждаме, че техният вот прелита към някакви партии, които се появяват в последните години. Те не са склонни да гласуват за т.нар. "партии от статуквото". Имахме един по-висок вот сред младите през пролетта на миналата година, но този вот постепенно се върна в рамките на традиционното ниско. По първи наблюдения ми се струва дори и по-ниско. Има разочарования сред тях, затова е и този отлив за гласоподаване“, казва още Петкова.

Образователен статус…

“По традиция по-високо образованите гласуват за по-десни либерални партии. В това отношение е висок вотът сред хората с висше образование за “Демократична България“, а също и за “Продължаваме промяната“, макар че тя показа една различна идеологическа ориентация. И сред тях гласоподавателите с висше образование са един по-висок процент, който си струва да се отбележи“, казва Петкова в интервю за БНР и допълва:

“По-важното в случая е да разгледаме малко вота по населено място. Ако погледнем структурата на гласуването за отделните партии, ще видим, че най-висок е делът на гласоподавателите на ДБ, които живеят в столицата. Висок е делът и на гласоподавателите на ПП, които живеят в столицата. И в това отношение имаме една разлика между столицата и останалите населени места, която на пръв поглед прави впечатление“.

Столицата…

“Този път столицата беше по-активна в гласуването от предишните няколко избора. В следобедните часове имаше едно активно гласоподаване в София, което не наблюдавахме в миналите и по-миналите избори. Струва ми се важно да се отбележи, че имаше някаква мобилизация в края на деня“, казва още социоложката.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30