Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Алексей Пампоров: Този път спасителят липсваше от обичайната изборна картина

Доц. Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова

“На тези избори се повтарят модели, които сме наблюдавали и преди. Периодично се появяват нови партии, които обещават ред, законност и стабилност. Те стоят между 4 и 5%. Това, което липсва от обичайната картина, е спасителят“, казва в “Нашият ден“ доц. д-р Алексей Пампоров и допълва:

“В последните години свикнахме да търсим някой, който ще спечели с голям резултат, който е различен от всички останали. Имаше надежда, че Слави Трифонов ще донесе такава промяна, той очевидно разочарова електората си и остана много бързо извън парламента. Видяхме и “Продължава промяната“, че след края на мандата им не успяват да се справят добре. Това е модел, който сме гледали в НДСВ. Очаквам, че ако те се подлъжат по сегашната оферта на ГЕРБ, ще завършат точно както свършиха НДСВ след дружбата си с БСП.

Големият сигнал е това, че почти 90 000 са отишли, за да гласуват и да кажат – “Не подкрепям никого“. Това е огромен шамар. Тези хора са станали сутринта и са отишли да гласуват или след обяд, но са отишли до урните да гласуват и са гласували."

“В последните 10-15 години партиите спряха да се съобразяват с местните активисти и хора. Започнаха да налагат едни и същи муцуни, които са в София в т.нар. "национални съвети" или "централни комитети". Обикновено това са двайсетина човека, които присъстват в две листи и си гарантират влизане. Това сякаш умори хората. Има едно желание за нови лица, желание за промяна, но нови лица, на които да имат доверие. Най-големият проблем в България е липсата на доверие между хората и в институциите като цяло. Това твърдение не се основава само на резултатите от изборите, а това са дълги тенденции, които следим като доверие, включително в родители и в семейство“, посочва още той в интервю за БНР и допълва:

Индивидуалното оцеляване в кризите ни води дотам, че сме подозрителни към всеки. Когато виждаме едни и същи хора в листите, когато знаем, че предния път те не са ни решили проблемите, се стига дотам – три пъти по-висок дял спрямо ноември за хората, които казват – “Не подкрепям никого“.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо ни боли глава, когато прекалим с червено вино?

В най-новото издание на рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разглежда едно от мистериите на алкохолната интоксикация – защо след изпиване на прекалено много червено вино се появява главоболие. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите знания по въпроса. Алкохолната интоксикация често е придружена от неприятни симптоми, включително..

обновено на 16.04.24 в 13:36

Международна конференция обсъжда прилагането на Европейския план за електроенергийните мрежи

Брюксел е домакин на 15-ата годишна конференция на Инициативата за възобновяеми енергийни мрежи (Renewables Grid Initiative) на тема "Енергия и солидарност: Въвеждане в действие на Европейския план за мрежите" . Конференцията обсъжда как европейската мрежа може да бъде изградена навреме, спазвайки принципите за опазване на природата, и като..

публикувано на 16.04.24 в 11:52

Стефан Цанев: Дължа на книгите това, което съм

През последната седмица театралният свят на София се оживи с премиерата на новата пиеса на Стефан Цанев "Мистерия с кон". Творбата разкрива абсурдната природа на нашето ежедневие, където мечтите изчезват, спомените се изпаряват, а историите бързо се забравят.  В интервюто за "Нашият ден" Цанев сподели мнението си за съвременната общност и..

обновено на 16.04.24 в 10:21
Никола Николов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Никола Николов, който разказва за художничката Лика Янко

Евангелия Грабова е истинското име на художничката Лика Янко. Тя е родена в София на 19 март 1928 в семейство на албански бежанци. Учи във Френския колеж в София, където за първи път се запознава с творчеството на художници като Сезан, Гоген и Ван Гог. По-късно те оказват силно влияние върху нейното творчеството. През 1946 г. Лика Янко постъпва в..

публикувано на 16.04.24 в 09:38

Онлайн медии и аудитория – трикове за привличане на внимание

Среди разнообразието на медийните платформи се издигат онлайн медиите като особено важен сектор на съвременната медийна сцена. Катерина Войнова, преподавател в Катедрата по български език на СУ "Св. Климент Охридски" и автор на книгата "Жанрови и стилистични особености на онлайн медиите", споделя своите наблюдения относно езиковите особености и..

публикувано на 16.04.24 в 09:23