Още преди Централната избирателна комисия да обяви официално резултатите от поредните предсрочни избори, парламентарно представените формации вече започнаха да се групират – да си отправят предложения за бъдещи управленски коалиции, но и да ги отказват. Някои все пак оставиха вратата за преговори открехната. Каква е "фактическата обстановка" и какви – "обоснованите предположения" за това, което ни очаква?
“Предизборната кампания изостри противопоставянията в българското общество до максимум в опит да се мобилизира на всяка цена“, казва в “Нашият ден“ политическият коментатор Христо Панчугов и допълва:
“През тази седмица видяхме позициониране на основните формации и за следващите избори. От една страна, блъфът на “Демократична България“ и “Продължаваме промяната“ беше посрещнат – те искаха управление с ГЕРБ, но без Бойко Борисов. Сега изглежда, че и това не е достатъчно. Вследствие на което вероятно ще видим няколко седмици на политическо надлъгване за това кой ще излезе най-чист“.
Според Панчугов, “ако за пореден път имаме правителство, създадено по начина, по който беше предишното, то ще бъде обречено на същия трагичен резултат“.
ГЕРБ и ПП
“Няма никакво съмнение, че моделът ГЕРБ счупи управлението на България, няма и съмнение, че институциите са способни да вършат своята работа заради модела ГЕРБ и заради начина, по който се управляваше. Проблемът е, че новият модел така и не се случи, нямахме смислен разговор за това как изглежда тази промяна. ПП, БСП и ДБ сведоха реформата на съдебната система до битката за Иван Гешев“, посочва още той и заявява:
“При ПП виждаме една политическа формация, която загуби време да бъде харесвана и не направи това, което трябва“.
ИТН
“Те са продукт на една политика. От години в българското общество тече процес, при който хората отпадат, защото не вярват, че техният глас променя нещо. Че това, което правят, води до някакви политически последствия. Вследствие на което някаква част от българското общество се радикализира, когато видят някакво радикално решение, се мобилизират“, посочва още Панчугов.
БСП
“Откакто Корнелия Нинова е председател БСП, са загубили около 800 000 гласа. Видяхме съзнателна тенденция от 2017 г. насам Нинова да се опитва да отгледа някакъв националсоциализъм, да върне партията в основната тема – носталгията по социалистическото минало“. България има нужда от модерна левица“, посочва още той.
“На сходна позиция съм с г-н Пангучов относно невъзможността да се състави правителство. Относно това, че и по време на предизборната кампания и след провеждането на изборите, няма смислен разговор по същество за проблемите на България, няма и визия как да бъдат решени те“, казва в “Нашият ден“ политическият коментатор Иво Инджов и подчертава:
“Не съм съгласен с това, че е било изпълнен условието на “Продължаваме промяната“ и на “Демократична България“ – Борисов да се оттегли и че е можело да се тръгне към създаване на правителство, подкрепено от някакъв коалиционен формат“.
Според Инджов “от “Продължаваме промяната“ бяха много ясни какво разбират под оттегляне на Борисов – той да влезе в затвора или най-малкото да се пенсионира. Нито едно от двете условия не е изпълнено“.
Възможно правителство...
“Би могло да се направи някакво правителство дори с третия мандат. То ще е много краткосрочно и ще зависи от плаващи мнозинства в парламента. В такъв случай е по-добре да се отиде на нови избори“.
Не бих казал, че има дефицит на политици. Трудно се формира визия в тази ситуация, когато имаме война на няколкостотин километра от нашите граници“, посочва още той.
“Продължаваме промяната“
“Не оправдавам ПП, те доста неопитно влязоха в управлението, направиха и доста грешки. В много моменти се считат за самодостатъчни, но пък под тяхното лидерство имаше голям завой в българската външна политика. България за първи път открито се противопостави на имперската политика на Русия. По отношения на договора с “Газпром“ беше взето решение, макар и символично. Имаше стъпки в правилната посока в социалната сфера – повишаването на пенсиите и различни модели за подкрепа на семействата. Да, няма истинска социална политика, но не можем да искаме от една центристка партия да върши работата на една автентична левица, каквато в България няма“, коментира още Инджов и акцентира:
“Каквото е обществото, такава е и политиката. Не може прекалено много да очакваме и да възлагаме надежди на лидерските партии“.
Кога се гонят журналисти?
“Политическото говорене на лидера на “Възраждане“ е много опасно и трябва да му се противодействат на няколко нива, най-вече трябва да има солидарност в журналистическата гилдия, да не се отразяват проявите на такива политици поне за известно време. За съжаление видяхме само частична солидарност, но това не ме учудва с оглед на нивото на журналистическа култура в България“, казва той и допълва:
“Един бойкот на следващата пресконференция на Костадинов би свършил много по-добра работа, отколкото отделни изказвания и отделни критики, макар че и те са задължителни“.
Според него “ИТН вече влязоха в политическата история, трудно ще имат шанс след деструктивната роля, която изиграха. Дали станахме свидетели на задкулисни зависимости или на някакво лидерско его, на този етап не можем да кажем“.
“При БСП диагнозата е ясна. Тази партия отдавна е завила от класическите социалдемократически ценности към консервативните. Има чистка, провеждана от партийния връх. Парадоксалното е, че част от прочистените са много по-прокремълски и проолигархично настроени от сегашното ръководство. Трудно виждам изход, освен ако не се формира нова прогресивна левица у нас“, казва още Инджов в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
SLAPP делата, медийната среда у нас и искът на Нова телевизия срещу журналиста Калин Манолов и доц. Светлана Божилова, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Мария Черешева , председателка на Асоциацията на европейските журналисти -България (АЕЖ). Казусът "Нова телевизия предяви иск за 1 лев срещу журналиста Калин..
Организаторите акцентират върху истински моменти и реални преживявания с посланието: 0% алкохол, 100% забавление. На 27 юни в София отвори врати най-голямата пързалка за ролкови кънки в страната. Тя се намира на стадион "Юнак”, ще работи до 27 юли и обещава да бъде най-динамичното и цветно място в България това лято. До 27 юли 2025 г. Drink..
Великият френски мислител Паскал дава следното определение: "Има само два вида човеци: едните праведни, които се мислят за грешни, а другите – грешни, които се мислят за праведни." Онзи, който в евангелското четиво за капернаумския стотник прие себе си за недостоен да бъде посетен от Спасителя, е посочен за образец на истинско достойнство във..
Сто дни след ареста на Екрем Имамоглу хиляди се събраха пред Общината в Истанбул, а журналисти от турското сатирично списание LeMan бяха арестувани заради публикуването на карикатура на Мохамед. Каква роля играе LeMаn в Турция и предстоят ли нови големи протести там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Тайфур Хюсеин , зам.-главен..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на недоверие "Партия, която е очевиден инструмент за руско влияние, полага максимално усилие да провали прехода на България към еврозоната и ползва парламентаризма за това. Те съществуват, за да..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg