В рамките на 15-ия Международен литературен фестивал "Дъхът на Европа" в Русе ще бъде представен музикално-поетичен пърформанс "Сонетът – между дигиталното и реалното". Пърформансът е резултат от работата на актьори по две ателиета и от работата по проект дигиталното и реалното на режисьорките Диана Досева и Елица Йовчева. Поетичният пърформанс е вдъхновен от сонети на Шекспир, Шлегел, Сидни, Джон Дън, Иван Вазов, Николай Лилиев, Димитър Панталеев, Петър Велчев и авторски сонети на Мартин Пашов и Димитър Пишев. В реализацията на проекта участват актьори от Държавен куклен театър - Русе. Представянето на поетично-музикалния пърформанс ще направи "дигитален мост" между Русе и София, разказват режисьорката Диана Досева и актьорът Димитър Пишев:
"Нашата идея беше да намерим формата, под която сонетът съществува днес, каква е неговата форма в сценична среда и в дигитална среда. Съчетанието между сонета и музика е по подразбиране. Във формата, който търсихме, искахме да съчетаем всички изкуства в едно, дори танца, театъра и киното.“
"Най-голямото предизвикателство беше да напиша сонет. Всяка строфа носи конкретно нещо, мислех си, че няма да мога да го направя, но успях и даже остана и като част и от пърформанса. Трудно беше да представя този сонет, пречупен през себе си актьорски, защото поетите трудно представят своите стихотворения добре“ – споделя Димитър Пишев.
Проектът е продължение и на идеята на Диана Досева и Елица Йовчева от проекта "#Последвай ме", в който екипът актьори си поставя задача да се бори с дигиталните зависимости на младите, а сега фокусът е към привличането на интереса на младите към сонетната форма.
Представянето е тази вечер от 20 часа в Ларгото на Сердика и в Дом "Канети" в Русе.
Снимки – "Сонетът – между дигиталното и реалното"
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg