В рамките на 15-ия Международен литературен фестивал "Дъхът на Европа" в Русе ще бъде представен музикално-поетичен пърформанс "Сонетът – между дигиталното и реалното". Пърформансът е резултат от работата на актьори по две ателиета и от работата по проект дигиталното и реалното на режисьорките Диана Досева и Елица Йовчева. Поетичният пърформанс е вдъхновен от сонети на Шекспир, Шлегел, Сидни, Джон Дън, Иван Вазов, Николай Лилиев, Димитър Панталеев, Петър Велчев и авторски сонети на Мартин Пашов и Димитър Пишев. В реализацията на проекта участват актьори от Държавен куклен театър - Русе. Представянето на поетично-музикалния пърформанс ще направи "дигитален мост" между Русе и София, разказват режисьорката Диана Досева и актьорът Димитър Пишев:
"Нашата идея беше да намерим формата, под която сонетът съществува днес, каква е неговата форма в сценична среда и в дигитална среда. Съчетанието между сонета и музика е по подразбиране. Във формата, който търсихме, искахме да съчетаем всички изкуства в едно, дори танца, театъра и киното.“
"Най-голямото предизвикателство беше да напиша сонет. Всяка строфа носи конкретно нещо, мислех си, че няма да мога да го направя, но успях и даже остана и като част и от пърформанса. Трудно беше да представя този сонет, пречупен през себе си актьорски, защото поетите трудно представят своите стихотворения добре“ – споделя Димитър Пишев.
Проектът е продължение и на идеята на Диана Досева и Елица Йовчева от проекта "#Последвай ме", в който екипът актьори си поставя задача да се бори с дигиталните зависимости на младите, а сега фокусът е към привличането на интереса на младите към сонетната форма.
Представянето е тази вечер от 20 часа в Ларгото на Сердика и в Дом "Канети" в Русе.
Снимки – "Сонетът – между дигиталното и реалното"
В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..
"Син, но го няма на небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling. В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с..
Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от 600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..
В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..
Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg