Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румъния – близка и непозната с Ралица Филипова

10
Снимка: Ралица Филипова

Преподавателят по медии и комуникация от Нов български университет Ралица Филипова, когато пътува, избягва местата, на които потребителите на социалните мрежи умират да се снимат. Тя освежи спомените си за Румъния отпреди 15 години с пътешествие до съседната страна и сподели неочакваните си открития.


И както един неин приятел сполучливо се пошегувал – "Всички отлитат на юг, ти занимаваш на север". Логичният въпрос е "Защо?". Ами понеже главен асистент д-р Филипова е забелязала детайли, които ни навеждат до умишлени сравнения с нашата страна. Като отявлен любител на животните, на нея ѝ е направило впечатление, че на всяка бензиностанция има оставена вода за пътуващите домашни любимци и се продават лакомства за тях.


Какво още се е променило в Румъния през последните години според Ралица Филипова, автор на помагалото за деца с дислексия "Тити рисува букви" и преподавател в НБУ? Според нея страната е чиста, спокойна, хората в заведенията празнуват живота, а по шосетата няма дупка за цяр.


Снимки и видео: Ралица Филипова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42
Кин Стоянов

Кин Стоянов: "Следобед за любопитните" да предизвиква слушателския интерес към науката

"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..

публикувано на 07.01.25 в 14:50
Д-р Фани Цуракова

Когато си пожелаваме "бъди здрав"

При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..

публикувано на 07.01.25 в 11:38