В епизод 469 "Трамвай по желание" прави нов поклон пред необикновения талант на актьора Филип Трифонов.
Конкретен повод е решението на Столичния общински съвет да посвети на легендата късче от район "Лозенец". В София – до дома, в който живя Филип Трифонов – ще имаме площад, носещ неговото име. Пейка ще пази образа му в емблематичната роля от "Момчето си отива".
Aктьoрът e рoдeн нa 4 май 1947 г. Учи aктьoрcкo мaйcтoрcтвo във ВИТИЗ в клaca нa Aпocтoл Кaрaмитeв. Имa учacтиe в нaд 30 филмa, мeжду кoитo "Прeбрoявaнe нa дивитe зaйци", "Кaтo пeceн", "Гaрдeрoбът“, "Инcтрумeнт ли e гaйдaтa?", "Oркecтър бeз имe", "Лaвинa", "Зaбрaвeтe тoзи cлучaй", "Eшeлoнитe".
Фипо беше единственият актьор, който напусна Театър "София" заради несъгласие с репертоара му, и отиде да кара такси, а след това да работи в строителството в Германия.
Съосновател е на Естествен театър "Трифоноф & Гундеров". Трифонов и Гундеров създават собствени авторски произведения – "Западна Германия – отечество мое", "Тя", "Памид", "Фиаско", "Леки четива", "Завещанието на Марко Тотев", които сами интерпретират в театрални зали или обособени театрални пространства. Често спектаклите започват с лекция, която рефлектира основните принципи на авторската им линия, според която "Естественият театър е предназначен за естети, а изкуственият – за изкуствоведи“.
По тази причина, а и не само, споменът за Фипо възкресяват именно неговият естествен партньор Николай Гундеров и естественият му съмишленик кинорежисьорът Коста Биков.
Заглавието "Здравей, Фипо, прости многословието" е заимствано от фраза на Константин Павлов.
Снимка – Калина Станева
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..
Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим. Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg