Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В центъра на вниманието – жени композитори

Флорънс ПрайсВ това издание на "Контемпо" представяме творби от родената в Арканзас през 1887 г. Флорънс Прайс – първата афроамериканка, чиято композиция е изпълнена от голям симфоничен оркестър.

Флорънс Прайс е родена в расово интегрирана общност в Литъл Рок, Арканзас, през 1887. На четири години свири на първия си клавирен рецитал, а на единадесет публикува първата си композиция – всичко това под ръководството на майка си. След като завършва гимназия, напуска Литъл Рок, за да учи в Консерваторията на Нова Англия. По съвет на майка си се представя за мексиканка и получава бакалавърска степен по музика през 1906 – единствена от 2000 студенти, които изучават две специалности: орган и пиано. След дипломирането си тя преподава една година в кампуса на презвитерианската академия "Котън Плант-Аркаделфия" в североизточен Арканзас, след това в "Шортър Колидж" в Литъл Рок, а от 1910 до 1912 г. – в университета "Кларк" в Атланта, преди да се върне в Литъл Рок, където дава частни уроци и се занимава с композиция.

Тя става първата чернокожа композиторка, чиято симфония е изпълнена от голям американски оркестър. Музикалният директор Фредерик Сток и Чикагският симфоничен оркестър представят световната премиера на нейната Симфония № 1 в ми минор на 15 юни 1933, в театър "Аудиториум" по време на изложението "Векът на прогреса" в Чикаго. Историческият концерт на 15 юни, озаглавен "Негърът в музиката", включва и произведения на Хари Бърли, Роланд Хейс, Самюъл Колридж-Тейлър и Джон Карпентър, изпълнени от пианистката Маргарет Бондс и тенора Роланд Хейс с оркестъра. Въпреки че тази премиера носи незабавно признание и слава на Флорънс Прайс, успехът ѝ като композитор не се очертава. Тя ще продължи да води трудна битка. Общността "Women's Voices for Change" споделя в публикация от 8 март 2013 г.: "Битка, много по-голяма от всяка война, която чистият талант и музикалните умения могат да спечелят. Това е битка, в която беше въвлечена цялата нация – опасна смес от сегрегация, закони на Джим Кроу, закостенял расизъм и сексизъм".

Същата съдба сполетява и сънародника на Прайс от Арканзас – Уилям Стийл. Много други ще последват тази съдба поради ширещия се ендемичен и системен расизъм. Днес ние отдаваме почит на творчеството, оставено от Флорънс Прайс за бъдещето.


Представяме и запис от концерт, състоял се на 8 март 2022 г. в Temple Church – Лондон, с участието на BBC Singers и органистката Анна Лапууд. Програмата включва вокални и инструментални пиеси от съвременни композиторки от Великобритания, САЩ и Канада, сред които саКристина Аракелян със"Star Fantasy" и Джун Никсън с "Alleluias", Керенса Бригс с "Hear My Prayer", Сара МакДоналд с трио върху "Attende Domine", Мелиса Дънфи с"I am the world", Сесилия МакДауъл с "Veni Creator" и Джудит Бингам с "Ave Virgo Sanctissima".

Не пропускайте да слушате цялото предаване тази сряда – 12 октомври, от 19.30 часа.

Снимки: @FlorenceBeatricePriceComposer, @BBCSingers

По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35