Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизоди от живота

Към корена – кой купува ръчно тъкани продукти?

Снимка: Ани Петрова

От нейните ръце излизат пъстри торби, черги, даже и модерни раници, изтъкани от естествени материали, които са неделима част от корените и традициите ни.

Тъкачката Ирена Бучкова всяка сутрин сяда зад стана в една тъкачница в София.

Ето как преминават епизодите на нейния ден:

“Това е занаят, който се изработва с тъкани, предназначени за облекло, постелки и завивки. В него има законни корени от нашите български земи“, разказва Бучкова в ефира на “Нашият ден“.

Трудно ли се възраждат корените?

“Не е лесно, в нашия забързан свят, който изобилства от всевъзможни тъкани, в който масово са навлезли изкуствените влакна. От тази гледна точка бих казала, да, трудно е, но същевременно хората, които имат нужда от живата енергия, от свързване с корена, имат друг вид потребност. Тези хора имат нужда от нашия занаят, който дава една невидима енергия, която дава на човека, като го свързва с цветовете, тъй като моите черги са изключително пъстри.

Всеки един цвят има своята енергия – вълната е жива, дърветата, от които са изработени становете, са уникални, всичко това, съчетано в едно, дава жива връзка с корена и със самия дух на човека, който ползва тези продукти“, посочва още тя.

Бучкова разказва още в интервю за БНР, че нещата се купуват от хора с различен вид духовна насоченост и потребност:

“Всеки един от нас е в определен стадий в своя личен път и има различна потребност, чисто енергийно. Всякакъв тип хора, като възрастова граница, се интересуват от тях. Възвръща се потребността чрез занаятите да се свържем с нашата позабравена коренова система, тъй като имаме потребност“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45

Фестивалът "Реките на София" търси визуални инсталации за шестото си издание

Фестивалът "Реките на София" тази година ще се проведе между 29 и 31 август. Екипът на фондация "Колективът" обявява конкурс за тематични артинсталации, които ще станат част от дизайна на градския фестивал. За изискванията към кандидатите, за плана на фестивалните зони и поддържането на реките на София – разговор в "Нашият ден" с арх...

публикувано на 14.04.25 в 09:38

Търговище отбелязва Деня за опазване на културното наследство с ученическа изложба

В Славейковото училище в Търговище днес от 17:30 часа се открива изложбата "Възрожденската къща ". В нея са включени макети, изработени от ученици, посветени на Международния ден за опазване на паметниците на културата, който предстои на 18 април. Учениците са от 4-и клас на Първо основно училище в града и са изработвали своите..

обновено на 14.04.25 в 09:24