Процесът на дигитализация дава нови хоризонти и възможности за подкрепа на женското предприемачество. Изследвайки специфичните проблеми на жените предприемачи в контекста на техните роли като майки, съпруги, ангажирани със семейството, се оказва, че тяхната ангажираност с бизнеса е по-затруднена, споделя в "Нашият ден" доц. д-р Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество към УНСС.
"Все по-голям става делът на жените предприемачи. Въпреки че не очакваме скоро той да се изравни с този на мъжете, именно поради по-голямата натовареност с други роли извън бизнеса", допълва експертът.
За нуждите на проекта е формиран международен екип, който разработи учебна програма, по която ще бъдат обучени експерти, които да предложат обучения и менторски сесии, съобразени с нуждите на жени предприемачи, дигитализиращи бизнеса си, като им помогнат да преодолеят препятствия, пред които са изправени при дигитализацията.
"Сблъскваме се с един проблем, слабото познаване на дигиталните инструменти дават и от там нуждата за специално обучение и подготовка", посочва доц. Коларов.
Експертите, които са част от проекта, ще помогнат жените предприемачи да се справят с дигиталните предизвикателства в техния бизнес. И като резултат това трябва да доведе до увеличаване на бизнес доходите на жените предприемачи и да намали времето и разходите, които трябва да отделят за определени бизнес задачи.
"Пандемията ни връхлетя и много бързо жените трябваше да се преориентират и да преминат към дигиталното пространство, за да могат да запазят бизнеса си и в същото време да не се лишат от доходи. Тогава се усети нуждата и потребността от тези знания“, твърди Ива Владимирова, председател на Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета".
През тази година Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" навършва шест години.
"Първият алманах на дамския бизнес дойде като естествено последствие от програмата и ние се разширихме, а Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" направи шест години“, разказва Ива Владимирова.
На 13 октомври от 14.00 ч. в Голямата конферентна зала на УНСС ще се проведе заключително събитие "Учебен план за изграждане на цифрови компетенции у жените предприемачи и препоръки за неговото внедряване в обучителните практики на дигиталните експерти и организациите, подкрепящи женското предприемачество", като от част от проекта DIGI Woman. В проекта се включат организации от Италия, Австрия, Гърция, Латвия, Хърватия, както и Националният технически университет "Харковски политехнически институт“ - Украйна.
Снимка – Мрежа за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета"
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg