Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иванка Могилска: Копирайтинг – писането на текстове е като решаването на уравнения

Снимка: Pexels

Свободата по време на работа – опция или химера? Иванка Могилска е писателка и вече 15 години упражнява професията копирайтър.

“За мен свободата е да пътувам и да разполагам с времето си. От моя гледна точка ят е възможна. Все още ми се налага да я отстоявам твърде често, не я приемам за даденост, но за мен моята свобода е възможна“, казва в ефира на “Нашият ден“ писателката Иванка Могилска и допълва:

“Когато искам да разполагам с времето си, винаги тайно си мисля за времето за писане на разказите ми. Понякога денят се запълва с множество малки задачи, които изкачат от нищото и изглеждат неотложни. Трябва да спра и да си помисля наистина ли това е толкова важно и да преподредя нещата, за да имам времето за моята свобода“.


Професията…

“Правя обучения по копирайтинг вече три-четири години. Много често при мен идват дами на 40-50 г. и казват “била съм счетоводителка“ или “била съм фризьорка“, “децата ми пораснаха и искам да правя нещо друго и ще се запиша при вас на обучение. Някои от тях не изкарват дори цялото обучение, виждат, че това не е за тях, че са си го представяли по един начин, пък то е съвсем друго. Има някои, които остават и завършват цялото обучение, някои после работят тази професия.

Писането на тези текстове за мен е един много дълъг процес, в който ти опознаваш клиента и неговия бизнес. Знаеш какво иска да постигне и какво имат конкурентите му, което той няма. И какво има той, което конкурентите му нямат. Това е като решаването на уравнение. Много често в процеса клиентът не може да обясни точно какво иска или какви са спецификите на това, което прави, особено, ако е в началото на своя бизнес и не познава още добре – нито аудиторията си, всичко е в сферата на предположенията. Все още не вярвам, че машината може да реши този тип задача“, посочва още Могилска в ефира на “Нашият ден“.

Машините…

“Най-интересното и спорното за моята професия, поне за мен в момента, е кога машините ще започнат да пишат достатъчно добри текстове, че да заменят авторите на текстове? Вече има доста такива опити“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45