Галерия "Стубел" представя самостоятелната изложба на художника Атанас Парушев, с прозвището Шока. Това са произведения – предимно творби върху хартия, както и цикли платно с маслени бои, изповядващи неговата магнетично артистична, изчистена до болка живопис. Вдъхновени от Дзен будизма, от преклонението към Ван Гог, те са превърнати в "инструмент на състраданието", както казва самият автор.
Атанас Парушев е особена порода артист, нахъсан, импулсивен, романтик. Носи особена харизма, а работата му с хартията често го води до изтощение, защото, както той казва: "Материята в тубите е боя, а върху платното е цвят, който е в състояние да влияе на психическото състояние на зрителя“. Картините му са почит и към един шотландски поет Кенет Уайт, особено от неговата поема за Боровете, като живи особени същества на природата. Така голям цикъл в изложбата на художника са Боровете, други заглавия – "Дъжд", "Дървета през зимата", "Гравитация", "Перуники", "Реквием", "Оранж". Отличава се и една творба, изключително въздействаща – "Сърце", посветена на негов колега.
Ето редове от тази поема на Кенет Уайт, която разкрива много за характера и същността на този голям художник и артист – Атанас Парушев:
"Сега, като ме приближите, подгответе се за нелепости, нищо други освен боровете е моята философия. Да, аз нещо повече от бор съм. Метафизичния ми танц е сърце на съществуването. Клоните на моя мозък тръпнат под дъжда и слънцето, а гората на ума е оплождана от вятъра“
Тази година, през февруари, Атанас Парушев бе удостоен с наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора".
Изложбата на Атанас Парушев представя в "Артефир" Яна Братанова от Националната художествена галерия. Както обикновено, самият художник казва: "Какво да говоря, моите картини говорят достатъчно".
Изложбата може да бъде видяна до 27 октомври 2022
Снимки: галерия "Стубел"
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg