Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Фокус Кино Танц" с второ издание

Снимка: "Фокус Кино Танц"

След наградата на Столична община за ярки постижения в "Съвременните перформативни и мултижанрови изкуства“ за 2021 година фондация "Човек с шапка“ отново организира единствения по рода си у нас фестивал на късометражните танцови филми. В събота, 15 октомври, от 17:30 часа в Дома на киното за втора поредна година "Фокус Кино Танц" ще представи ново поколение режисьори на танцовото кино в България, като прожектира дебютните филми на четиринайсетте студенти, взели участие в едногодишната обучителна програма на фондацията.

Тя включва поредица от практически задачи и теоретични лекции с ментори от България, САЩ, Великобритания и Европа. Като основни лектори сред тях се открояват Силвия Чернева, Стефани Ханджийска и Коста Каракашян. Именно те подбират и участниците във втория "Фокус Кино Танц" – хора със задълбоченост по отношение на разбирането за танца и авторския филм.

Студентите – една част от които професионалисти в различни области на танца, а друга – специалисти в различни сфери на изкуството, но с отношение към танца – създават филмите си чрез средствата на киното и екипната работа. Всеки от тях говори за възможностите на танца да надскочи общоприетата представа за изкуството на движението – не просто едно красиво тяло на сцената, а абстракция, която е навсякъде около нас.

"Танцовото кино може да представлява филм, който да съдържа танц, но може да бъде танцов и в своя подход на създаване. Може монтажът да бъде хореографски или пък да се проследява движението на някакъв предмет, дори облаците в небето могат да бъдат танц“, каза в "Артефир“ Стефани Ханджийска, хореограф, организатор на фестивала и председател на фондация "Човек с шапка". Тя отбеляза, че тази година „"Фокус Кино Танц", който е създаден във време на пандемия, за първи път се отваря за широката публика.

С второто си издание фестивалът затвърждава нуждата от това ново артистично направление за българската сцена, каквото се явява танцовото кино. А програмата му включва разнообразие от филми, в които танцът разгръща своя потенциал на всевъзможни локации – сред природата, в градска среда и в студио, където са създадени напълно нови светове. Сред четиринайсетте танцови филма има и анимация. Има и такъв, който се базира само на естествена звукова среда. Той е на студента Андреа Драгов, който също се включи в разговора за тазгодишното издание на "Фокус Кино Танц".

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – "Фокус Кино Танц"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56