Исмет Казалов не обича шума от големия град, а с шума от турбините вече е свикнал. Той е оператор на малък ВЕЦ на река Арда, където животът и неговите епизоди текат еднообразно като река.
Исмет разказва за редките изключения в еднообразието. Това са критичните моменти в работа му и странни находки, които реката носи по течението си. Той е вече седем години край реката, а къде е работил преди това, разказва самият Исмет в ефира на “Нашият ден“:
“Преди това работех в мините. Тук работата не е трудна, справям се засега, познато ми е, свикнахме с колектив, с всичко. Зимата работата е по-трудна, по-неприятно и студено е, има повече ангажименти с обекта, но няма значение за мен през кой сезон работя.
Пътят е чист, поддържа се, това е междуградски път, АПИ поддържа мрежата. През зимата по време на дъждовете имаме повече работа. Лятото е по-леко, защото имаме работа по поддръжка на обекта. Зимата, когато има голяма вода, тук има много боклуци, много за чистене. Напрежението зимата е много по-голямо“.
Най-голямата тръпка беше на 12 декември, когато дойде голямата вода. Седем години нищо не ме беше уплашило, но тогава наистина се уплаших.
Освен вода реката носи всичко, за което може да се сетите. Най-интересното нещо, което реката е донесла, беше малък бус. Донесе го и го отнесе надолу. Няма какво да вадим, реката е нещо страшно, когато слезе. Носи и много други неща – чували, боклуци...“
“С шума на турбините се свиква, когато някоя спре, усещаш, че има проблем. Обичам спокойствие, големият град ме потиска, отивам, когато се налага“, споделя още той в ефира на “Нашият ден“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
В България традиционно отбелязваме Бабинден, но нямаме отделен ден, посветен специално на нашата баба – тази, която е участвала активно в отглеждането и порастването ни. Оказва се обаче, че такъв ден съществува – това е именно 23 юли, признат за Световен ден на бабата . Празникът води началото си от САЩ, където е известен с наименованието..
Когато добрите примери се разпространяват – как Трън следва доказалите успеха си стъпки на жителите на Божурище в борба за природата. Разговаряме в "Нашият ден" със Стефка Бон ева , създател на инициативата "Бусинска сръчкотилница", която разказва и за културата на региона, както и с Руслан Зарев , председател на Трънското туристическо..
Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg