На 19 октомври отбелязваме Деня на българския лекар. Тази вечер на официална церемония в Националния исторически музей ще бъде обявен носителят на приза "Лекар на годината 2022". През 1994 г. Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски, като на този ден изразяваме благодарност към всички тях, които са винаги отдадени на професията и на мисията си да помогнат и да спасят човешки живот.
В "Нашият ден" д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, отправи поздравления към българските лекари, като подчерта, че: "На първо място, искам да пожелая здраве на всички колеги, дръзновение, упоритост. Да имат сили да отстояват на несгодите и да изпълняват своя хуманен дълг към пациентите, които са поверили здравето и живота си на тях“.
Неслучайно денят е белязан от протести и лекарите и медицинските специалисти напомнят за ниските възнаграждения и нерешените проблемите в здравната система.
"Разглеждам днешните протести като подкрепа за това, което прави Българският лекарски съюз в усилията си да осигури достатъчно добри нормативи и финансови условия за работа на всички лекари", посочва доц. д-р Иван Маджаров.
И допълва, че се надява новосформираният парламент да излъчи работещо правителство, което да вземе в ръце здравеопазването и да обърне внимание, че спешната медицинска помощ е от стратегическо значение и тя е лицето на всяка здравна система.
В началото на седмицата в Министерство на здравеопазването се проведе среща с БЛС, като доц. д-р Маджаров припомни, че "принципно се постигна съгласие членовете на Надзорния съвет на НЗОК от държавната квота да се повишат цените на клиничните пътеки с наличния ресурс, считано от 1 септември. Според БЛС 18% увеличение са възможни и достойни на фона на това, с което разполага НЗОК".
Не би трябвало политическите сътресения, преминаващи в държавата, да оказват влияние системата, върху заплащането и условията на труд на българските лекари и медицински специалисти. В България липсва устойчива политика в здравния сектор."Дори и да се приеме някакъв бюджет, той ще бъде конюнктурен за решаване на сегашните краткосрочни проблеми. За справяне с дългосрочните проблеми застаряващите кадри, застаряващото население в България и кадровата криза се изисква политическа воля от стабилно мнозинство, което да има дълъг хоризонт и да вземе тежките решения", посочва доц. д-р Маджаров.
За първи път в рамките на церемонията "Лекар на годината" 2022 гостите ще могат да направят дарение в подкрепа на "Българската Коледа“ – благотворителна инициатива на президента на България, която има за цел да насърчава дарителството, да спомага за решаване на значими за обществото проблеми, засягащи здравето на децата и подпомагане лечението им.
Традиционните категории, в които БЛС ще връчи награди, са "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност", "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники", "Ти си нашето бъдеще" – награда за младите медицински надежди на България, и "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация".
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg