В София на 20 октомври се провежда кръглата маса на тема "Две години ТОЛ система – плюсове и минуси". Организатори на кръглата маса са Форум за балкански транспорт и Научно-технически съюз по транспорта. Целта на кръглата маса е да бъдат посочени плюсовете и минусите на ТОЛ системата в България след двегодишното ѝ функциониране. Ще се анализират различните ѝ ефекти и перспективи за изграждането и развитието автомагистралите и поддържане на пътната система в страната. Във фокуса на дискусията са възможностите за тяхното изграждане и поддържане чрез публично-частно партньорство.
В "Нашият ден" проф. Симеон Ананиев, председател на Клъстер "Зелен транспорт", коментира плюсовете и минусите на ТОЛ системата, транспортната свързаност и кога българските магистрали ще бъда свързани с тези на Северна Македония.
"ТОЛ системата трябва да увеличава обхвата си поетапно, като обхване основната пътна мрежа на България. Това означава, че тази пътна мрежа ще може да бъде подържана в едно добро състояние и същевременно чрез ТОЛ системата да се отиде към интелигентни системи за регулиране на трафика", посочва проф. Симеон Ананиев.
Въпреки че ТОЛ системата генерира средства, не се вижда подобряване на пътната инфраструктура. Логиката е, че трябва да се обхване транзитният трафик, който да плаща скъпо и вътрешният да не се товари.
"България има едни от най-ниските такси в ЕС. Но същевременно, развивайки се като голям транспортен хъб и транзитна страна, особено в момента с увеличение на товаропотока, трябва да се мисли за компенсиране на нашите превозвачи за реално извършени превози. Но да се събира такса от хилядите чужди превозвачи, които преминават през страната", допълва експертът.
Вярното поведение при изграждане на транспортна връзка между България и Северна Македония е развитие на транспортната свързаност.
"Транспортната логистика между България и Македония се развива с укорени темпове. Това е благодарение на войната в Украйна Бъдещето е възможност за военна логистика от Средиземно море до пристанище Бургас, което е важно за Черно Море. Започна изграждането на магистрала от Скопие до Кюстендил, която ще се свърже при Дупница с автомагистрала Струма", казва проф. Симеон Ананиев.
Целия разговор с проф. д-р Симеон Ананиев можете да чуете в звуковия файл.
Киро Проданов отглежда странджански чай в родното си село Варовник в Странджа и успява да извоюва защитено наименование за произход за билката. Първото защитено наименование за произход от района на Странджа е мановият мед. Растението от рода Sideritis, родствено на мурсалския чай, което Киро Проданов успява да култивира, се сдобива със защитеното..
Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..
Как заради TikTok България се превръща в успешен тестов полигон за нов тип политическо влияние, което не минава през медии, а през алгоритми, според доклада "Справяне с TikTok-крацията на Балканите", изготвен от неправителствената организация Балканска инициатива за свободни медии, съвместно със "Сенсика" – българска платформа с изкуствен..
Как Народно читалище "Мустафа Кемал Ататюрк - 2003" - Пловдив помага на глухи и чуващи да общуват и да развиват актьорски умения? Това се случва чрез проекта "Инклузивно обучение по актьорско майсторство за глухи и чуващи". Идеята за проекта е на председателя на читалището – Сердар Чалъшкан, самият той актьор и режисьор. Мотивира го фактът,..
Какво следва за кмета на Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. Съдия Светла Даскалова "Съдия Светла Даскалова е съдия във Варненския окръжен съд и това към момента е всичко, което може да бъде казано за нея. Няма нещо, което трябва да бъде добавено, за да бъде поставено в..
Какво следва за кмета на Варна, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. Съдия Светла..
Гергана Костадинова ще представи новия си албум "Мечтания" в неделя, 23 ноември от 20.00 ч. в Sofia Live Club. Вратите отварят в 19.00 часа...
На 9 ноември 2025 г. от този свят си отиде една от обичаните български оперни прими, покорила световните театрални сцени от Европа до Северна и Южна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg