Каква е юридическата компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма? Какво да се очаква от новия законодателен пакет за борба с финансовите престъпления?
Процесът, чрез който се придава легитимност на източника на облаги от престъпление, е един все по-разрастващ се феномен с ясно изразен международен характер, чиято основна цел е именно да прикрие връзките между този източник и облагите, придобити чрез престъпление. Под този знаменател са поставени както парите, спечелени от криминални дейности (традиционно – от трафик на наркотици, хора, оръжие), така и тези, натрупани благодарение на укриването на данъци, вземането на подкупи или в резултат на злоупотреба с публична държавна собственост. Същевременно, начините за легитимиране на паричните средства стават все по-иновативни и предизвикателството те да бъдат спрени става все по-голямо, особено в ерата на масова цифровизация, както на престъпленията, така и на паричните средства, придобити чрез тях.
В продължение на повече от тридесет години ЕС разработва устойчива регулаторна рамка за борба срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма (БИП/ФТ) при пълно зачитане на необходимостта от защита на личните данни. Тази нормативна уредба е подкрепена и допълнително развита от съдебната практика на Съда на Европейския съюз (СЕС).
Европейските стандарти вече далеч надхвърлят последно обновените през 2012 г. „Препоръки“ на Работната група за финансови действия (FATF) и понастоящем се оказва, че световните стандарти следват европейските. В този смисъл, кръгът от предприятия и професии - обект на тези правила в ЕС, т.е. спектърът на т.нар. „задължени субекти“, постоянно се разширява, а ролята на посредника става все по-важна в считаните за „значителни“ според европейските стандарти финансови сделки.
Относно предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма и новия законодателен пакет за борба с финансовите престъпленияадв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", коментира:Проектът LIGHT
"Проектът LIGHT има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на Предотвратяване изпирането на пари (ПИП)/Борба с финансирането на тероризма (БФТ), и по този начин да доведе до засилване на тяхната роля в прилагането на тези мерки и гарантиране на ефективността на политиката в тази област. Т.е. целта на проекта, от една страна, е обучение, което се състоя на четири етапа – в Рим, Брюксел, София и Мадрид. Сега следва да се обобщят изводите и да се предприемат мерки за предотвратяване на тези престъпления.
Предстои последната заключителна конференция, която ще се проведе на 25 октомври в Брюксел. В нея ще участват изключително високопоставени лектори, ще бъде обобщен проектът и изводите от него и ще бъдат направени предложения, ще бъде приета декларация за това какво следва да се предприеме като мерки по-нататък, вкл. и да се подкрепят новите законодателни мерки, предвидени от ЕС.
В момента са изготвени четири законодателни предложения за Регламент за създаване на нов орган на ЕС във връзка с борбата срещу изпирането на пари и антитероризма. (Имаше специален доклад на съдия Мариана Кънчева от Съда на ЕС в Люксембург) Очаква се този орган да заработи през 2024 г. Очаква се също и нов регламент с приложими правила, с оглед комплексната проверка на клиента.
Предвижда се и приемането на Шеста директива в борбата против изпирането на пари, която да замени Директивата от 2015 г. Също да се преразгледа Регламента, относно преводите на средства и проследяване на криптоактивите (криптоактивите и криптовалутите бяха тема на семинара в Мадрид).
Чуйте пълното интервю от звуковия файл.
Снимка – БНР
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg