Вдъхновен от живота и творчеството на виртуоза на цигулката Николо Паганини, "До последния каприз" се нарича филмът на актьора Иван Юруков. На 27 октомври се навършват 240 години от рождението на големия композитор и цигулар.
Сценарият е базиран върху биографичния роман "Паганини: Дяволският танц" на Ендре Барат, както и на авторската композиция на Паганини "24 каприза", която и до днес си остава най-сериозното предизвикателство за цигуларите. Звучащите във филма части от "24 каприза" на Паганини са изпълнени от световноизвестния цигулар Светлин Русев, който изпълнява ролята и на най-добрия приятел на един от главните герои.
Участие вземат Георги Тенев, Стоян Младенов, Милена Аврамова, Иван Зикатанов, както и младите таланти Мартин Тодоров и Пепи Тодоров. Екипът, заснел продукцията, е предимно от дебютанти в киното, като броени дни операторът на лентата Галина Василева бе удостоена със специалната награда за най-добър операторски дебют на фестивала "Златното око".
Целият процес по заснемането на "До последния каприз" в уюта на родопското село Делвино е белязан от знаци, които Иван Юруков вярва, че не са случайни. Не е случайно и това, че Паганини напуска този свят на 27 май – датата, на която е роден актьорът от Народния театър. На 27 октомври 2022 г, когато е прожекцията в кино "Одеон", е денят, в който се навършват 240 години от рождението на Паганини. Още по-любопитното е, че на същата дата е родена и композиторката на филма Рая Шопова.
На 27 октомври 2022 г. от 18.00 ч. в кино "Одеон" е и прожекцията на новия игрален филм на актьора Иван Юруков "До последния каприз"
Чуйте повече от звукови яфайл.
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg