Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайфур Хюсеин за новия закон за медиите в Турция

Тайфур Хюсеин
Снимка: БГНЕС

Какво иска да постигне турският президент Ердоган с новия Закон за медиите – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" на БНР Тайфур Хюсеин, журналист от "Obzornews.bg"

"Всичко това, което се случва през последните години в Турция, вече придобива законова рамка. Много от опозиционните турски журналисти все още са в турските затвори. Една част от тях избягаха в чужбина. Това се случваше без закон, но ето че вече имаме и закон, насочен най-вече към социалните медии – болезнената рана на Ердоган, която той така и не можа да постави под контрол. Защото традиционните медии са под тотален контрол на управляващите. Социалните медии се използват основно най-вече от колегите, които са извън границите на Турция и вече имаме колеги в Германия, Швеция, дори в САЩ, които са нападнати и бити от турските специални служби буквално на улицата в държавите, в които живеят. И тези побои се представят като голям успех за турските служби в самата Турция, и като се тиражират в медиите на Ердоган, които публикуват снимки от тези побои. Няма да ме изненада "дългата ръка" на Ердоган да достигне и до нас тук, в България и може той да не се ограничи само до тролски атаки в профилите ни в социалните мрежи."

Николета Атанасова и Тайфур Хюсеин в студиото на предаването

Кои са забранените теми в Турция

"Тъй като в средата на 2023 година предстоят парламентарни избори, които за Ердоган са задължителни да бъдат спечелени, за да може всичко да продължи, както си е досега, т.е. той се дразни, на първо място, ако някой коментира какво се е случило по време на опита за преврат 2016 година. Как е възможно лично президентът Ердоган никога да не е давал показания, защо нямаше задържани негови министри, както и нито един опозиционен лидер. Защо комуникационните канали тогава бяха блокирани. Все още не е ясно какво се е случило тогава. 

Други въпроси, свързани с корупционни скандали, са, как е възможно депутати от управляващата партия, които са от по-бедните райони на страната, да имат имущества, които се равняват на милиони долари. Как е възможно Турция, откак Ердоган е на власт, да се е превърнала в пресечна точка на различни контрабанди. Това са част от темите, които в никакъв случай не бива да бъдат повдигани от журналисти, според Ердоган. Както и въпросите, свързани търговията на оръжие сега, по време на войната в Украйна – как е възможно, от една страна, да си в близки отношения с Путин, а от друга, да търгуваш и предоставяш турски дронове на Украйна. Да не забравяме, че въпросните дронове се произвеждат от по-малкия зет на Ердоган, който получи изключителна подкрепа от целия държавен апарат и цялата тази система работи за неговия имидж, а индиректно за имиджа на Ердоган. Заради всичко това, което се случва, не трябва да ни дава повод да си мислим, че опозицията с лека ръка ще спечели изборите в Турция."


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Св. Стефан

Аларма празнува Стефановден

На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..

публикувано на 27.12.24 в 20:09

Аз не съм никакъв фил, освен човекофил – посланията на Екзарх Стефан

Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..

обновено на 27.12.24 в 11:54

2024 година през очите на правните консултанти в "Законът и Темида"

Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..

публикувано на 27.12.24 в 10:56

Една кооперация, един дом: Радостите на споделеното съседство

В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..

обновено на 27.12.24 в 10:51

Седем години доброволчески усилия за по-чисто Черно море

Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..

обновено на 27.12.24 в 10:06