Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Тайфур Хюсеин за новия закон за медиите в Турция

Тайфур Хюсеин
Снимка: БГНЕС

Какво иска да постигне турският президент Ердоган с новия Закон за медиите – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" на БНР Тайфур Хюсеин, журналист от "Obzornews.bg"

"Всичко това, което се случва през последните години в Турция, вече придобива законова рамка. Много от опозиционните турски журналисти все още са в турските затвори. Една част от тях избягаха в чужбина. Това се случваше без закон, но ето че вече имаме и закон, насочен най-вече към социалните медии – болезнената рана на Ердоган, която той така и не можа да постави под контрол. Защото традиционните медии са под тотален контрол на управляващите. Социалните медии се използват основно най-вече от колегите, които са извън границите на Турция и вече имаме колеги в Германия, Швеция, дори в САЩ, които са нападнати и бити от турските специални служби буквално на улицата в държавите, в които живеят. И тези побои се представят като голям успех за турските служби в самата Турция, и като се тиражират в медиите на Ердоган, които публикуват снимки от тези побои. Няма да ме изненада "дългата ръка" на Ердоган да достигне и до нас тук, в България и може той да не се ограничи само до тролски атаки в профилите ни в социалните мрежи."

Николета Атанасова и Тайфур Хюсеин в студиото на предаването

Кои са забранените теми в Турция

"Тъй като в средата на 2023 година предстоят парламентарни избори, които за Ердоган са задължителни да бъдат спечелени, за да може всичко да продължи, както си е досега, т.е. той се дразни, на първо място, ако някой коментира какво се е случило по време на опита за преврат 2016 година. Как е възможно лично президентът Ердоган никога да не е давал показания, защо нямаше задържани негови министри, както и нито един опозиционен лидер. Защо комуникационните канали тогава бяха блокирани. Все още не е ясно какво се е случило тогава. 

Други въпроси, свързани с корупционни скандали, са, как е възможно депутати от управляващата партия, които са от по-бедните райони на страната, да имат имущества, които се равняват на милиони долари. Как е възможно Турция, откак Ердоган е на власт, да се е превърнала в пресечна точка на различни контрабанди. Това са част от темите, които в никакъв случай не бива да бъдат повдигани от журналисти, според Ердоган. Както и въпросите, свързани търговията на оръжие сега, по време на войната в Украйна – как е възможно, от една страна, да си в близки отношения с Путин, а от друга, да търгуваш и предоставяш турски дронове на Украйна. Да не забравяме, че въпросните дронове се произвеждат от по-малкия зет на Ердоган, който получи изключителна подкрепа от целия държавен апарат и цялата тази система работи за неговия имидж, а индиректно за имиджа на Ердоган. Заради всичко това, което се случва, не трябва да ни дава повод да си мислим, че опозицията с лека ръка ще спечели изборите в Турция."


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:

 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ралица Герасимова: Варна е българският Кан

От догодина започва подготовката по кандидатурата на Варна за титлата "Европейска столица на културата" през 2032 година. Това каза по-рано новият заместник-кмет с ресор "Култура" в Община Варна, Ралица Герасимова. С цел оценка на потенциала на града, ще бъде извършена проверка на културната сцена, включително броят на културните..

обновено на 27.09.23 в 11:02
Финисаж - Крум Дамянов, ХГ “Владимир Димитров - Майстора“ в Кюстендил

Финисаж в ефира

В Кюстендилската галерия "Владимир Димитров - Майстора" се закрива изложбата на акад. Крум Дамянов – "Скулптура и процес" с творби и композиции на скулптора академик Крум Дамянов. Експозицията е нетрадиционна и показва освен готови завършени творби и моменти от процеса на изработването им. Дори ателието на големия скулптор – във вида, в..

публикувано на 27.09.23 в 10:24

Google навърши 25 години

Днес Google отбелязва своята 25-годишнина. През годините датата на този специален ден е претърпявала изменения, но от 2012 година насам тя е фиксирана на 27 септември. Първоначално наречен "БекРъб" (BackRub), стартъпът се разраства до една от най-скъпите и влиятелни компании в света – "Гугъл". Създателите на Google са двама студенти на..

публикувано на 27.09.23 в 09:12
Красимир Кирилов, Иван Милушев и Елизабет Младенова (от ляво надясно)

Даскал и ловджия се раждаш, а не ставаш

Това твърдят домакините ни от СЛРД "Елен" в Кюстендил. И не можем да не им вярваме, защото са една от най-древните ловни организации и най-голямото по численост сдружение в страната. За тяхната 130-а годишнина предаваме от красивия им Дом на ловеца и риболовеца. Председателят на Сдружението Иван Милушев за изненада на всички започва не с историята на..

публикувано на 26.09.23 в 18:00

По пътя на биоземеделието

Градините с биологично отглеждани зеленчуци на Стоян Симеонов и семейството му се намират в землището на село Лесново, община Елин Пелин. Тези градини лежат на мястото на старото корито на река Лесновска и плодородни е най-важната им характеристика. Стоян и семейството му започват с малки дворни градини, за да стигнат до около 100 декара земя, на която..

публикувано на 26.09.23 в 17:00